Turniej Koszykówki Ulicznej
STREETBALL z "GALENĄ"
18 czerwca (niedziela) 2017
Planty przy Galerii Galena
start godz. 11.00
Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, ul. Krakowska 8

Streetball z Galeną - podsumowanie i wyniki!!!


 MG 3175Niepewna, wietrzna i chłodna poranna aura nie nastrajała optymizmem przed turniejem koszykówki ulicznej Streetball z "Galeną", który w niedzielę 18 czerwca po raz pierwszy rozgrywany był na jaworznickich plantach przy Galerii "Galena". Na szczęście z minuty na minutę robiło się coraz cieplej, wiatr ustał i powoli zza chmur zaczęło wyglądać słońce. I kiedy biuro zawodów o godzinie 9.30 otwarte zostało dla streetballowych teamów, humory wszystkim zaczęły się poprawiać, gdyż wiadomym już było, że zawody się odbędą, a i frekwencja z pewnością dopisze. Powoli liczba zgłaszających się zespołów wzrastała i przed godziną 11.00 znany był już pełny skład startujących ekip - w trzech kategoriach wiekowych walczyć miały 22 zespoły: 8 w grupie Szkół Podstawowych, 5 w grupie Gimnazjów i 9 w kategorii Open (Szkoły Ponadgimnazjalne i Starsi).

Po szybkiej weryfikacji podany został system i harmonogram gier: Szkoły Podstawowe walczyć miały w dwóch grupach (po cztery ekipy), rywalizacja Gimnazjów toczyć się miała systemem każdy z każdym, z kolei grupa OPEN podzielona została na trzy grupy (po trzy zespoły w każdej z grup A, B i C). Każda kategoria wiekowa walczyła na jednym z trzech przygotowanych boisk, a pierwsze mecze rozpoczęły się tuż po godzinie 11.00. Każdy mecz trwać miał 10 minut lub do zdobycia przez jedną z drużyn 15 punktów. Nad sprawnym i sprawiedliwym przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie reprezentujący Śląski Związek Koszykówki. Emocjonującej walki, interesujących akcji czy ciekawych zagrywek nie brakowało, a duża liczba meczów rozstrzygała się dopiero w samych końcowych fragmentach lub nawet po dogrywkach. Cieszy fakt, że większość ekip biorących udział w zmaganiach stanowili zawodnicy z Jaworzna, chociaż do naszego miasta przybyły także drużyny z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic oraz Katowic. Na specjalne wyróżnienie zasługuje w tym miejscu ekipa złożona z samych dziewcząt występująca pod nazwą Otyłe Komary, która z powodzeniem walczyła razem z chłopakami w kategorii Szkół Podstawowych. Aktywne spędzenie niedzieli, ruch i sportowe emocje ważniejsze były od chęci wygrania nagród, choć oczywiście wizja ich zdobycia mobilizująco wpływała na boiskowe wydarzenia. Za miejsca I-III w kategorii OPEN drużyny premiowane były nagrodami finansowymi, w kategoriach Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów najlepsze trzy zespoły otrzymały nagrody rzeczowe w postaci plecaków oraz innych niespodzianek ufundowanych przez Galerię "Galena".

Wśród Szkół Podstawowych najlepszą ekipą okazała się na koniec drużyna Bombowych Chłopaków złożona z zawodników Zagłębia Sosnowiec, która w finale pokonała jaworznickie Dziki 10:7. Co ciekawe w grupie te ekipy na otwarcie turnieju spotkały się ze sobą i w tamtym pojedynku górą (7:3) była ekipa z Jaworzna (nota bene złożona z reprezentantów młodzików MCKiS). W meczu o trzecie miejsce młodzi koszykarze MKS Dąbrowy Górniczej pokonali Gang Orzecha 12:7 i tym samym znaleźli się na najniższym stopniu podium.
Poniżej wyniki w kategorii Szkół Podstawowych:
I miejsce - Bombowe Chłopaki (Oliwer Wąsowicz, Dominik Godyń, Seweryn Maj-Czudecki);
II miejsce - Dziki (Olaf Nowak, Amadeusz Materowski, Łukasz Sadzyński);
III miejsce - MKS Dąbrowa Górnicza (Kacper Indyk, Jakub Dudek, Gabriel Kruczek, Michał Waleczko);
IV miejsce - Gang Orzecha (Michał Lenart, Miłosz Bełdycki, Kacper Cichy).
Ponadto w turnieju wystąpili:
Otyłe Komary (Natalia Kwiecień, Oliwia Pełka, Anna Mazur, Katarzyna Mazur);
Dzikie Świstaki (Nicolas Palaghean, Wiktor Wysocki, Szymon Ścibisz, Igor Warchoł);
Motylek 17 (Mateusz Jarczyk, Kamila Kowalczyk, Michał Tyrpa, Karol Tokarz);
Team Jaworzno (Łukasz Dulowski, Mateusz Skalny, Filip Mikłas, Aleksander Łuczak).
Mecze:
grupa A: Dziki - Bombowe Chłopaki 7:3, Motylek 17 - Otyłe Komary 6:15, Dziki - Motylek 17 11:3, Bombowe Chłopaki - Otyłe Komary 6:5, Dziki - Otyłe Komary 8:5, Bombowe Chłopaki - Motylek 17 9:7.
Grupa B: MKS Dąbrowa Górnicza - Gang Orzecha 9:8 (po dogr.), Dzikie Świstaki - Team Jaworzno 6:5 (po dogr.), MKS Dąbrowa Górnicza - Dzikie Świstaki 8:7, Gang Orzecha - Team Jaworzno 13:1, MKS Dąbrowa Górnicza - Team Jaworzno 11:2, Gang Orzecha - Dzikie Świstaki 8:3.
Półfinały: Dziki - Gang Orzecha 12:2, Bombowe Chłopaki - MKS Dąbrowa Górnicza 13:6.
Mecz o 3 miejsce: MKS Dąbrowa Górnicza - Gang Orzecha 12:7
FINAŁ: Bombowe Chłopaki - Dziki 10:7

W kategorii Gimnazjów pięć ekip walczyło systemem każdy z każdym i po zsumowaniu wszystkich wyników okazało się, iż trzy zespoły zdobyły jednakową liczbę punktów. Emocje sięgnęły zenitu, ponieważ o ostatecznej klasyfikacji zadecydować musiała "mała tabelka" uwzględniająca mecze między tymi trzema drużynami. I tak zwycięstwo w turnieju odnieśli chłopcy z Dream Teamu, drugie miejsce przypadło w udziale drużynie Random Guys, a na trzeciej pozycji ukończyli zawody reprezentanci zespołu Big Boys. Co ciekawe trzon wszystkich trzech najlepszych zespołów tworzą kadeci MCKiS Jaworzno na co dzień uczniowie Gimnazjum nr 4.
Poniżej wyniki w kategorii Gimnazjów:
I miejsce - Dream Team (Szymon Walasik, Bartosz Cierniecki, Kacper Szymajda, Patryk Tais);
II miejsce - Random Guys (Karol Dudek, Kacper Jarek, Kacper Roter);
III Miejsce - Big Boys (Kacper Niemczyk, Daniel Baniak, Oliwier Jędrzejas).
Ponadto grali:
Big Tree (Mateusz Siuda, Damian Piekut, Maks Stadler);
Normalnie (Michał Myśliwczyk, Kacper Dziedzic, Oskar Kowalski).
Mecze:
Big Boys - Normalnie 7:6 (po dogr.), Random Guys - Big Tree 15:7, Dream Team - Big Boys 11:7, Random Guys - Normalnie 11:5, Dream Team - Big Tree 15:11, Big Boys - Random Guys 13:12, Big Tree - Normalnie 12:11, Random Guys - Dream Team 11:9, Big Boys - Big Tree 10:9, Dream Team - Normalnie 15:1.

Emocji nie brakowało także w rozgrywkach kategorii najstarszej OPEN, gdzie w trzech grupach walczyło 9 ekip. Dwie najlepsze z każdej grupy awansowały do półfinału, a zwycięzcy trzech meczów półfinałowych walczyli dalej w trzy-zespołowej grupie finałowej. Grupę A z kompletem zwycięstw zdominowała ekipa Rampampapam, drugie miejsce zdobyli koszykarze Bad Boys (obie ekipy awansowały do półfinałów). Grupę B także z kompletem zwycięstw wygrała ekipa Parkietów Świata, miejsce drugie zdobyli zawodnicy Ich Troje (obie awans do półfinałów). W grupie C komplet zwycięstw i pewny awans odniosła drużyna Los Angeles Anwil, druga pozycja i awans dalej przypadła w udziale Latającym Pisuarom. Po krótkiej przerwie rywalizacja weszła w decydująca fazę, a półfinały zapowiadały się niezwykle ciekawie. I tak po fajnych meczach trzy ekipy zapewniły sobie finał, a były to zespoły: Rampampapam, Parkiety Świata i Ich Troje. W finałach bezkonkurencyjnym zespołem i zwycięzcą całego turnieju została ekipa Rampampapam tworzona przez koszykarzy II ligowego MCKiS Jaworzno. Miejsce drugie zajęli koszykarze Parkietów Świata, a na trzeciej pozycji ukończył zawody team Ich Troje.
Poniżej wyniki w kategorii Open:
I miejsce - Rampampapam (Dawid Grochowski, Daniel Goldammer, Michał Matysiak;)
II miejsce - Parkiety Światy (Michał Brzozowski, Wiktor Sewioł, Tomasz Jędros);
III miejsce - Ich Troje (Karol Mika, Michał Pałka, Bartosz Radziszewski).
Ponadto grali:
Latające Pisuary (Piotr Mamcarz, Rafał Kurowski, Sebastian Radziszewski, Michał Kirker);
Bad Boys (Marcin Wawiórko, Albert Brandys, Jakub Brandys, Krzysztof Drabik);
Los Angeles Anwil (Jakub Śnieg, Miłosz Stawarz, Piotr Kotwasiński, Marcin Smoła);
Szempejn Papyn (Piotr Jasiołek, Miłosz Stypiński, Dawid Maliszewski, Dominik Nadolnik);
Byczkensy (Paweł Helbin, Wojciech Orzech, Piotr Słowik, Kamil Busch);
KKK (Kamil Łukawski, Jakub Łukajczyk, Jakub Drabik).
Mecze:
Grupa A:
Rampampapam - Bad Boys 15:4, Rampampapam - Szempejn Papyn 15:7, Bad Boys - Szempajn Papyn 10:8.
Grupa B:
Parkiety Świata - Ich Troje 14:5, Parkiety Świata - Byczkensy 15 :4, Ich Troje - Byczkensy 11:6.
Grupa C:
Latające Pisuary - Los Angeles Anwil 7:10, Latajace Pisuary - KKK 13:4, Los Angeles Anwil - KKK 12:5.
Półfinały: Rampampapam - Latające Pisuary 15:8, Parkiety Świata - Bad Boys 11:7, Los Angeles Anwil - Ich Troje 9:11.
Finały: Rampampapam - Parkiety Świata 7:6, Rampampapam - Ich Troje 15:5, Parkiety Świata - Ich Troje 14:5.

Po zakończeniu rywalizacji gimnazjów i przed finałami kategorii Open i Szkół Podstawowych przeprowadzone zostały dodatkowe konkursy rzutowe z nagrodami. W konkursie rzutów "osobistych" dla uczniów SP zwyciężył reprezentant ekipy MKS Dąbrowy Górniczej Kacper Indyk, który w sumie oddał aż sześć celnych rzutów. W kategorii gimnazjów w konkursie rzutów za trzy punkty z trzech pozycji najskuteczniejszym zawodnikiem i zwycięzcą zabawy został Szymon Walasik reprezentujący Dream Team. Aby zapewnić sobie wygraną musiał on oddać pięć celnych rzutów zza linii 6 metrów. W identycznym konkursie "za trzy", ale w najstarszej kategorii wiekowej najlepiej zaprezentował się reprezentant Parkietów Świata, na co dzień trener MCKiS i nauczyciel w SP1 i G4 Tomasz Jędros, który do wygranej musiał czterokrotnie trafić celnie do kosza. W konkursach łącznie wystartowało 54 śmiałków (podstawówki - 25, gimnazja - 11, open - 18) - tak więc tym większe brawa należą się dla zwycięzców.

Na koniec w imieniu organizatorów: Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Galerii "Galena" serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy - za obecność, wolę walki i świetną, sportową postawę. Dziękujemy sędziom, rodzinom i przyjaciołom naszych zawodników, wszystkim trzymających kciuki kibicom i sympatykom basketu. Szczególne słowa podziękowania kierujemy też do Pani Agnieszki Jurkiewicz reprezentującej Galerię "Galena" za przygotowane nagrody dla wyróżnionych drużyn. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie na jaworznickich plantach pod Galerią "Galena" w kolejnej edycji turnieju ulicznego basketu.

Galeria z turnieju dostępna TUTAJ