Uczniowie jaworznickich szkół ponadgimnazjalnych biorą udział w tegorocznej edycji Akademii Bezpieczeństwa. To już druga odsłona tej zainicjowanej w zeszłym roku przez Monikę Bryl, zastępcę prezydenta miasta, akcji profilaktycznej.

W ubiegłym roku akcja skupiła się na przestrzeganiu uczniów przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą zażywanie dopalaczy. Tematyką tegoroczną są liczne niebezpieczeństwa czyhające na młodych ludzi w internecie. Zarówno w zeszłym roku, jak i w tym, uczestnicy warsztatów spotkali się też ze specjalistą w dziedzinie antyterroryzmu, który pokazał, jak należy zachować się w szkole w różnych niebezpiecznych sytuacjach – wyjaśnia Katarzyna Sikora z Referatu Prasowego Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego.

Wczoraj, 4 kwietnia, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz Liceum Ogólnokształcącym nr 2 odbyły się spotkania młodzieży z Krystyną Banasik, Miejskim Rzecznikiem Konsumentów, która tłumaczyła, jakie zagrożenia niesie ze sobą nieprzemyślane zawieranie umów telekomunikacyjnych lub korzystanie z pożyczek tzw. “chwilówek”. Wyjaśniła też zasady bezpieczeństwa, jakimi powinniśmy się kierować, kupując różne towary w sieci. Później uczniowie mieli dwugodzinne zajęcia z antyterrorystą, który przedstawił schematy właściwego zachowania w przypadku wtargnięcia do szkoły napastnika. Do tej pory zajęcia odbyły się też w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 oraz w Liceum Ogólnokształcącym nr 3.

W kwietniu zaplanowane są kolejne zajęcia. Wiceprezydent Monika Bryl od początku Akademii Bezpieczeństwa zabiegała o to żeby spotkania organizowane były również dla przedszkolaków. Dzięki temu w zeszłym roku w takich zajęciach uczestniczyło ok. 600 dzieci z 17 przedszkoli. Wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku organizowane
były też w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkania dla osób starszych. W zeszłorocznej edycji Akademii Bezpieczeństwa wzięło udział 1,6 tys. osób.

Tekst: DL

Zobacz także: