Eksponaty i tablice związane z rozwojem przemysłu, kolei czy szkolnictwa i sportu w Szczakowej oraz film dokumentalny o Żydach zamieszkujących niegdyś miasto i wieś Szczakowa można będzie oglądać na wystawie “Szczakowa – karty z historii” w Muzeum Miasta Jaworzna.

Oficjalne otwarcie odbędzie się w piątek, 23 marca o godz. 17.00. Przygotowana przez Tomasza Karżewicza wystawa zawiera m.in. modele lokomotyw, zabytki związane z codziennym życiem w Szczakowej, makiety oraz mnóstwo fotografii i informacji związanych z tą dzielnicą Jaworzna.

Informacje i eksponaty pochodzą przede wszystkim z czasów, kiedy Szczakowa nie była jeszcze częścią Jaworzna, a osobnym miasteczkiem.

Wystawa wpisuje się w nurt, który zrodził się parę lat temu, a zgodnie z którym co roku pokazujmy historyczne oblicza poszczególnych dzielnic. Szczakowa na tym tle prezentuje się w sposób szczególny, bo wiemy, że była miastem jeszcze zanim Jaworzno się nim stało. Tak naprawdę to Jaworzno było przy Szczakowej, a nie odwrotnie – przypomina Przemysław Dudzik, dyrektor muzeum.

Wystawa mocno odnosi się do przemysłu i niegdyś prężnie działającej tam kolei.

Myśl o stworzeniu tej wystawy zrodziła się właściwie z tego, co napędziło Szczakową, czyli z kolei. Tym bardziej, że w zeszłym roku obchodziliśmy jubileusz 170-lecia kolei w naszym mieście. Ten pomysł jednak ewoluował i ostatecznie pokazujemy całą dzielnicę. Jest ona bowiem idealnym przykładem tego, jak kolej napędzała rozwój urbanistyczny – wyjaśnia Tomasz Karżewicz, historyk z muzeum i kurator wystawy.

Na planszach oraz dzięki modelom i eksponatom można będzie prześledzić, jak rozwijały się poszczególne dziedziny życia w Szczakowej. Od wspomnianej kolei czy przemysłu, poprzez architekturę, szkolnictwo, sport, rekreację i kulturę. Można będzie poznać postaci, które miały największy wpływ na rozwój dzielnicy, między innymi Zdzisława Krudzielskiego, obecnego patrona Domu Kultury, a w pierwszej połowie XX wieku dyrektora technicznego Cementowni Szczakowa.

Niezwykle ciekawie prezentuje się działający model maszyny parowej, która niegdyś pracowała właśnie w cementowni. Sprawny egzemplarz w takim stanie to ewenement na skalę europejską. Model został zbudowany w 1902 roku przez Rudolfa Doute, a w listopadzie 1938 roku oddany do użytku szkolnego. Kiedy trafił do jaworznickiego muzeum, przeszedł generalny remont i teraz może bardzo obrazowo prezentować działanie parowej maszyny.

Warto zwrócić też uwagę na modele lokomotyw stworzone przez jaworznianina, Marka Żmudę. Wystawa zapowiada się niezwykle ciekawie.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: