Pierwsza nagrodę w konkursie Ministra Środowiska “Geologia 2018” dla naszej GEOsfery!

Jaworznicki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej został wyróżniony za wzorową popularyzację geologii i geośrodowiska.

To duży sukces, bo nasi konkurenci są naprawdę świetni. Warto też powiedzieć, że nagroda przyznawana jest każdego roku w czterech kategoriach, a w tym roku w dwóch nie przyznano pierwszych nagród. Tym bardziej czujemy się docenieni – podkreśla Agnieszka Chećko, kierownik GEOsfery.

Ośrodek doceniają przede wszystkim jaworznianie, ale i mieszkańcy sąsiednich miast. Gdy powstawał szacowano, że każdego roku odwiedzić go może ok. 4 tysięcy gości. Tymczasem w tym roku, tylko do końca listopada, w GEOsferze były już ponad 122 tysiące osób. Wstęp jest całkowicie bezpłatny, a ośrodek jest dostępny przez całą dobę. Oczywiście największym zainteresowaniem GEOsfera cieszy się, gdy aura zachęca do spacerów. W tym roku rekordowy był maj. Tylko wtedy ośrodek odwiedziło 18 601 osób, ale nawet w najmniej sprzyjających pogodowo miesiącach liczba
gości nie spadła poniżej 2 tysięcy miesięcznie.

Do wizyt w ośrodku zachęca bogata i różnorodna oferta tego miejsca. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w jakim ulokowano park. GEOsfera położona jest bowiem w wyrobisku po eksploatacji
wapieni. Na ścianach widać tu wyraźnie tsunamity, czyli osady pozostawione przez fale tsunami. Śledzić można też ślady procesów tektonicznych oraz krasowych, jakie zachodziły w tym rejonie. To jednak nie wszystko. Na terenie parku znajdują się: lapidarium, ścieżki edukacyjne, kolekcje botaniczne, charakterystyczne dla różnych typów podłoża i paleontologiczny plac zabaw, gdzie w piaskownicy wykopać można np. prehistorycznego gada. Jest tu tez profesjonalna stacja meteorologiczna. Ośrodek dysponuje salą dydaktyczną i konferencyjną. Choć większość zajęć odbywa się w terenie, to jednak czasem właśnie tutaj prowadzone są prelekcje, warsztaty i wykłady. Sale wyposażone są w sprzęt audiowizualny, mikroskopy, lupy, bogatą kolekcję skał i minerałów oraz skamieniałości.

Nagroda Ministra Środowiska to nie pierwsze laury dla ośrodka. W 2015 roku w głosowaniu internautów GEOsfera otrzymała tytuł najlepszej przestrzeni miejskiej województwa śląskiego. Internauci docenili zwłaszcza walory krajobrazowe i dbałość o to, by zagospodarowanie tego miejsca było spójne z geologicznym charakterem parku.

Pracownicy ośrodka nie chcą jednak na tym poprzestać. Pomysłów nie brakuje. Końca dobiega budowa tężni solankowej.

Prac budowlanych nie zostało już dużo. Konstrukcja jest właściwie gotowa, ale nim tężnia zacznie działać, to trochę czasu jeszcze upłynie. Przymierzamy się do stworzenia na terenie ośrodka parku linowego i sensorycznego placu zabaw – zdradza Agnieszka Chećko.

Park linowy miałby powstać nad ogrodem sensorycznym. Da to możliwość obserwacji ośrodka z wysokości, na jakiej dawniej był tu grunt. Trwają też rozmowy dotyczące utworzenia sensorycznego placu zabaw z wiklinowymi domkami dla najmłodszych.

Sukces tego miejsca to również zasługa ludzi, którzy tu pracują. To prawdziwy dream team. Kreatywni, przedsiębiorczy i zaangażowani na sto procent w nasze przedsięwzięcia – podkreśla Agnieszka Chećko.

Tekst: GD

Zobacz także: