20-08-17 roku

baner-sport-1baner-sport-2baner-sport-3baner-sport-4baner-sport-5baner-sport-6

youtube-akrualnoscikup bilet 2

Grand Prix Jaworzna w Szachach – po szóstej edycji!!!

IMG 4134Trwa wakacyjna przerwa w rozgrywanych od lutego bieżącego roku Grand Prix Jaworzna w Szachach. Ostatnia przed przerwą seria gier rozegrana została w piątek 23 czerwca, a prowadzona była tym razem tempem 3+2. Tego popołudnia sala szachowa hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie znów wypełniła się szachistami walczącymi w tych prestiżowych zawodach, którzy już po raz szósty w tym roku walczyli o jak największą liczbę punktów niezbędnych do zajęcia wysokich miejsc w ostatecznym rozrachunku.

Zawody rozgrywane w formule dziewięciu cykli rozgrywkowych, które zakończą się ostatnim finałowym turniejem w listopadzie, po zliczeniu wszystkich punktów wyłonią najlepszych szachistów w naszym mieście. Rozgrywane są one systemem szwajcarskim, a tempo gry poszczególnych edycji i rywalizacja w nich toczy się naprzemiennie: albo P'10 - 10 minut na zawodnika na dystansie 7 rund, albo 3+2 na dystansie 9 rund. W zmaganiach mogą brać udział wszyscy chętni i nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach - do klasyfikacji zaliczone są wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował - udział w zawodach oczywiście jest bezpłatny. Turniej rozgrywany jest w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14. Dla zwycięzców – zgodnie z regulaminem – po finałowych zmaganiach przewidziane są nagrody.

Zwycięzcą szóstej edycji bezdyskusyjnie został Jacek Stachańczyk, który pewnie dopisał do swego rozrachunku 8,5 punkta. To pozwoliło mu samodzielnie objąć pozycję lidera w całym cyklu Grand Prix (w sumie 39,5 punkta na koncie). Druga w piątek Jolanta Guzik zdobyła 6,5 punkta – tym samym Jola została na razie w "generalce" wiceliderką cyklu (37,5 punkta). Trzecie miejsce zajął w ostatnich zawodach Zbigniew Kądziołka (6 punktów), który teraz goni najlepszą trójkę (na razie na czwartym miejscu – 32,5 punkta). Trzeci w generalnej klasyfikacji jest Karol Pinkas (36,5 punkta), który ostatni turniej zakończył na miejscu szóstym (5,5 punkta). Kolejne miejsca w piątek zdobyli: czwarte – Natalia Pluta (6 punktów), a piąte Stanisław Stachańczyk (również 6 zdobytych "oczek").

Najlepszym juniorem okazał się Igor Musiał (5 pkt.), miejsce drugie wśród juniorów zajął Szymon Kępiński (4,5 punkta), a miejsce trzecie przypadło w udziale Bartoszowi Musiałowi (3 punkty). Z kolei najlepszym zawodnikiem bez kategorii – ponownie został Paweł Herich (4 pkt.), a w sumie w tej ostatniej przed wakacjami edycji rywalizowało 28 zawodników.

Tak więc dalsza walka zapowiada się niezwykle ciekawie, a kolejny turniej w ramach Grand Prix zaplanowany jest już po wakacjach - w piątek 29 września (także w sali szachowej HWS przy ul. Grunwaldzkiej 80 – start: godz. 16.30). Wszelkie szczegóły dotyczące turnieju można zasięgnąć bezpośrednio u p. Jolanty Guzik (tel. 609-554-126) oraz na stronie internetowej www.jksz.mckis.jaw.pl.

Klasyfikacja GRAND PRIX po 6 edycjach oraz punkty zdobyte w poszczególnych edycjach: TUTAJ