23-01-18 roku

baner-sport-1baner-sport-2baner-sport-3baner-sport-4baner-sport-5baner-sport-6

youtube-akrualnoscikup bilet 2

Grand Prix Jaworzna w Szachach – wyniki i ostateczna klasyfikacja!!!

IMG 4134W ubiegły piątek 24 listopada został rozegrany ostatni turniej z cyklu Grand Prix Jaworzna w Szachach. Zawody w roku 2017 rozpoczęły się w lutym i mniej więcej co miesiąc odbywały się w sali szachowej hali MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80 - łącznie cały cykl obejmował dziewięć zmagań turniejowych rozgrywanych na przemian tempem P'10 lub 3+2. Turniej rozgrywany był w jednej grupie OPEN a w ramach tej grupy prowadzona była dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14.

Grać mogli wszyscy chętni, którzy tylko chcieli spróbować swoich sił na szachownicy. Oczywiście systematyczność i regularność powodowały, że szansa na zwycięstwo była dużo większa, ponieważ do ogólnego rozrachunku liczyły się wyniki z wszystkich zawodów, gdzie grający startował i do jego konta dopisywane były punkty uzyskane we wszystkich startów.

W ostatnim dziewiątym turnieju bezkonkurencyjnym zawodnikiem okazał się Stanisław Stachańczyk, który do swojego ogólnego rozrachunku dopisał 6 punktów za piątkowy triumf i z sumą 46 punktów awansował na piąte miejsce w całej imprezie. Drugie miejsce w piątek (5,5 punkta) zajęła Jolanta Guzik, która dzięki temu wynikowi została triumfatorką i zwyciężczynią całego Grand Prix gromadząc na koncie aż 54,5 punkta. Trzeba dodać jednak, iż podczas ostatniej edycji nieobecny był dotychczasowy lider Jacek Stachańczyk, którego ta absencja kosztowała spadek w "generalce" na miejsce trzecie (51 punktów). Dzięki dobrej grze trzecie miejsce w ostatniej edycji po zdobyciu 5,5 punkta zajął Kazimierz Zowada, jednak wystarczyło mu to jedynie do awansu na ósme miejsce w "generalce" – warto dodać, że Pan Kazimierz nie startował we wszystkich cyklach (opuścił dwa), a przy komplecie startów z pewnością w tabeli głównej widniałby na wyższej pozycji. Tym sposobem druga pozycja w "generalce" (51 punktów) przypadła w udziale Zbigniewowi Kądziołce, który w ostatni piątek zajął co prawda piąte miejsce (4,5 "oczka"), ale to wystarczyło mu do awansu na podium. Na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej ukończył Grand Prix Karol Pinkas (46,5), piąty był wspomniany wcześniej Stanisław Stachańczyk, szósty Jan Karweta (43,5), siódma Natalia Pluta (41,5), a na ostatniej nagradzanej ósmej pozycji zmagania zakończył Kazimierz Zowada. Najlepszym zawodnikiem bez nadanej kategorii podczas ostatnich zawodów został Zvonko Grzetic, a Natalia Pluta była najlepszą juniorką.
Dodatkowo w ogólnym cyklu po zakończeniu dziewięciu rund nagrody otrzymali także zwycięzcy: rankingu 1601-1800 - Dariusz Olej, rankingu 1001-1600 - Sebastian Białas, a bez kategorii - Stanisław Wędzicha. Z kolei najlepszym juniorem do lat 8 został - Ksawery Herman, do lat 10 - Bartosz Musiał, do lat 12 - Szymon Kępiński, a do lat 14 - Igor Musiał.

Ogółem w całym cyklu rywalizowało 60 szachistów i szachistek, pierwsza "ósemka" w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzcy kategorii rankingowych zdobyli nagrody finansowe, z kolei najlepsi wśród kategorii juniorskich otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji Grand Prix Jaworzna w Szachach.