decor-gora-sport

baner-sport-1baner-sport-2baner-sport-3baner-sport-4baner-sport-5baner-sport-6

youtube-akrualnoscikup bilet 2

BRĄZOWY MEDAL RADKA KWIETNIEWSKIEGO!

DSC 7276W Rumi koło Gdyni na starcie stanęło niemal 400 zawodników i zawodniczek z ponad 30 krajów w Pucharze Świata w Siłowaniu na Rękę. Najpierw walczyli najlepsi na świecie zawodowcy, a po nich do rywalizacji przystąpili sportowcy niepełnosprawni.

Spory sukces osiągnął trenowany przez Mariusza Grochowskiego zawodnik sekcji armwrestlingu MCKiS Jaworzno Radosław Kwietniewski. Radek w kategorii 80 kg stojąc na lewą rękę w pięknym stylu wywalczył brązowy medal, stając na najniższym stopniu podium. Z kolei w rywalizacji na prawą rękę zabrakło mu nieco szczęścia i ostatecznie uplasował się tuż za podium na czwartym miejscu.


Puchar Świata Niepełnosprawnych w siłowaniu na Rękę połączony z galą zawodowego armwrestlingu odbył się w Rumi koło Gdyni już po raz trzeci. Oprawa zawodów za każdym razem zachwyca zawodników z całego świata, nawet z tych krajów, w których armwrestling jest sportem bardzo popularnym (kraje byłego ZSRR, USA, Turcja, Brazylia). Duża scena, wielka ściana z ekranów ledowych, światła, lasery, grafiki i multimedia, realizacja telewizyjna na 8 kamer i trybuny wypełnione po brzegi – w takiej scenerii walczyli najlepsi światowi armwrestlerzy zarówno pełnosprawni, jak i niepełnosprawni.
Nowością tegorocznych zawodów były walki specjalne w formule ArmFight. W formule ArmFight naprzeciw siebie stanęły dwie legendy armwrestlingu – najsilniejszy w ostatnich latach Andrey Pushkar z Ukrainy i wciąż depczący mu po piętach Amerykanin Michael Todd. Niesamowita moc, dramaturgia, wydawało się, że od emocji i napięcia stół rozleci się na tysiąc kawałków, a zawodnicy eksplodują. Ostatecznie, po nieprawdopodobnie ciężkiej walce na wyniszczenie, 4:2 wygrał Andrey Pushkar. O tym jak wiele kosztował ich ten pojedynek niech świadczy fakt, że obaj po walce nie byli w stanie utrzymać w ręce dyplomów gratulacyjnych.
Puchar Świata zawodowców i niepełnosprawnych w armwrestlingu Złoty Tur Cup to najbardziej rozpoznawalna na świecie impreza w siłowaniu na ręce. Dominują sportowcy z krajów, w których amrwrestling jest najbardziej popularny jak Rosja, Ukraina, Kazachstan, Bułgaria, USA, Turcja, Gruzja, w których na uczelniach sportowych funkcjonują katedry armwrestlingu i narodowe związki sportowe finansujące szkolenie młodzieży i starty kadry narodowej.
O tym, że amrwrestling jest sportem uprawianym na całym świecie świadczy również lista startowa tegorocznych zawodów w Rumii, na której widnieją sportowcy z tak dalekich i egzotycznych krajów, jak Indie, Kostaryka, Brazylia, Uzbekistan, Armenia, Turkmenistan, RPA, Japonia, Korea Płd., Azerbejdżan, Mołdawia, czy Urugwaj. W zmaganiach osób niepełnosprawnych był to pokaz siły, umiejętności, emocji, ale również tolerancji.
Jak mówi Aleksander Koy, współorganizator imprezy, prezes Fundacji FORDREAM.- Armwrestling Niepełnosprawnych to bardzo ważna część naszych zawodów. Ich uczestnicy są prawdziwymi aletami, na co dzień pokonują wiele barier, aby trenować. Zawsze walczą na tysiąc procent możliwości i dają nam wielką lekcję pokory i sportowych ambicji . Tym większe brawa należą się zawodnikowi MCKiS Tytan Jaworzno.
Organizatorami Pucharu Świata byli Miasto Rumia, Federacja Armwrestling Polska, Fundacja FOR DREAM, Mazurenko Armwrestling Promotion na licencji Professional Armwrestling League USA Inc.

DSC 7036

DSC 7275

1A3A8730