decor-gora-sport

baner-sport-1baner-sport-2baner-sport-3baner-sport-4baner-sport-5baner-sport-6

youtube-akrualnoscikup bilet 2

Rozpoczynamy morsowanie na Sosinie 2018

IMG 3953 768x512 morsBiegacze Klubu Biegacza MCKiS Jaworzno już od kilku sezonów zażywają zimnych kąpieli na OWR Sosina. Ponieważ temperatura ma spadać najwyższy czas oficjalnie rozpocząć sezon morsowania. Inauguracyjna kąpiel w najbliższą niedzielę 7 stycznia o godz.9.00.

Jak podają różne źródła- morsowanie to po pierwsze zdrowie. Kąpiele w wodzie o temperaturze 0 °C można porównać do nowoczesnej metody leczenia zimnem czyli krioterapii. Regularne zażywanie kąpieli w przeręblu może mieć dobry wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne człowieka. Kąpiel, która trwa kilka minut zawsze powinna poprzedzić intensywna rozgrzewka. Zanurzenie na kilka minut w lodowatej wodzie to bardzo silny bodziec termiczny, w wyniku którego dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Krew wycofuje się do naczyń położonych głębiej, poprawiając krążenie w wewnętrznych narządach i tkankach organizmu. Po wyjściu z wody i ponownej rozgrzewce dochodzi do reakcji odwrotnej – silnego ukrwienia skóry (staje się zaczerwieniona), stawów skokowych i kolanowych, kończyn górnych. W ten sposób poprawia się ich odżywienie i regeneracja. Zimowe kąpiele działają więc silnie bodźcowo wzmacniając odporność organizmu na chłód i wirusy.
Wbrew pozorom kąpiel w zimnej wodzie nie jest dla człowieka czymś wyjątkowym, a samo zanurzenie w wodzie o temperaturze ok. 0 °C nie jest czymś niemożliwym do wykonania zwłaszcza w dużej grupie morsów.

Ponieważ efekty morsowania pojawiają się tylko przy zachowaniu systematyczności- morsowania będą odbywać się w każda niedzielę o godz.9.00 obok ośrodka MCKiS (prawy brzeg Sosiny).
Morsowanie jest dostępne dla każdego- jeśli ktoś chce do nas dołączyć- zapraszamy, wytłumaczymy, pomożemy. Do morsowania niezbędne jest dowolne obuwie do wejścia do wody, czapka i rękawice.

IMG 3953 768x512 morssama radość- temperatura powietrza -16 st, temp. wody +2 st

003b mors 01 2016 1 768x358nocne morsowanie