decor-gora-sport

baner-sport-1baner-sport-2baner-sport-3baner-sport-4baner-sport-5baner-sport-6

youtube-akrualnoscikup bilet 2

Grand Prix Jaworzna w Szachach – sytuacja po 7 turniejach!!!

szachy 5Trwa zacięta rywalizacja w Grand Prix Jaworzna w Szachach. W piątek 28 września została rozegrana siódma już edycja tych prestiżowych i interesujących zawodów. Impreza odbywa się w hali MCKiS przy ul. Inwalidów Wojennych 18, gdzie startujący zawodnicy walczą o dopisanie kolejnych punktów niezbędnych do zajęcia wysokich miejsc w ostatecznym rozrachunku. Ponieważ całe Grand Prix składa się z dziewięciu cykli udział w każdym turnieju jest bardzo ważny, a absencja choćby w jednym z nich może spowodować spory spadek w klasyfikacji generalnej.

Rozgrywki toczą się systemem szwajcarskim, a tempo gry poszczególnych edycji i rywalizacja w nich toczy się naprzemiennie: albo P'10 - 10 minut na zawodnika na dystansie 7 rund, albo 3+2 na dystansie 9 rund. W zmaganiach mogą brać udział wszyscy chętni i nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach - do klasyfikacji zaliczone są wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował - udział w zawodach oczywiście jest bezpłatny. Turniej rozgrywany jest w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14. Dla zwycięzców – zgodnie z regulaminem – po finałowych zmaganiach przewidziane są nagrody.

Zwycięzcą siódmej, ostatniej edycji został po emocjonującej walce Piotr Siedliński, który pewnie dopisał do swego rozrachunku 6 punktów za ostatni piątek. Tyle samo "oczek" i drugie miejsce zdobył Kazimierz Zowada, a na miejscu trzecim z 5 punktami zmagania ukończył Stanisław Stachańczyk. Identyczną liczbę punktów (5) zdobyli także czwarty i piąty w kolejności Jacek Stachańczyk i Zbigniew Kądziołka. Ten ostatni dzięki temu awansował na trzecią pozycję w zestawieniu generalnym gdzie w sumie zgromadził już 34 "oczka". Wiceliderem "generalki" pozostaje Jolanta Guzik (38,5 punkta), która tym razem dopisała do swojego konta 4,5 punkta. Liderem cyklu pozostał w dalszym ciągu Karol Pinkas, który na razie ma zebranych 39,5 "oczek" (4,5 punkty podobnie jak Jola Guzik w ostatnich zawodach).
Najlepszym juniorem okazał się Bartosz Musiał (3,5 punkta), a w klasyfikacji zawodników bez kategorii bezkonkurencyjny okazał się Zvonko Grzetic (3,5 punkta). W sumie w ostatniej edycji rywalizowało na szachownicach 25 zawodników.

Teraz dalsza rywalizacja wchodzi w decydującą fazę i zapowiada się niezwykle ciekawie, ponieważ do końca pozostały nam już tylko dwie edycje zmagań. Kolejna szansa na punkty zaplanowana jest na piątek 19 października – miejsce gry bez zmian: hala Osiedle Stałe, start godzina 16.30. Wszelkie szczegóły dotyczące turnieju można zasięgnąć bezpośrednio u p. Jolanty Guzik (tel. 609-554-126) oraz na stronie internetowej www.jksz.mckis.jaw.pl.

 

Klasyfikacja GRAND PRIX po 7 edycjach oraz punkty zdobyte w poszczególnych edycjach: TUTAJ