tauron night biking baner internet

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, ul. Krakowska 8

4. Rajd Nordic Walking pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna

plakat 2015W dniu 20 czerwca 2015 roku odbędzie się IV edycja Rajdu Nordic Walking - impreza skierowana do mieszkańców naszego regionu i miasta. Po raz drugi areną tegorocznych „marszowych" zmagań z kijami będzie Ośrodek Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOSFERA. Nordic Walking - forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.

W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu.

Dodatkowe korzyści, które może nam przynieść trening Nordic Walking:
- odciążenie aparatu ruchu - (odciążenie stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa) dzięki użyciu kijków uruchamiamy obręcz barkową i około 5 kilogramów nosimy na rękach,
- wzmocnienie kręgosłupa i mięśni grzbietu - fińskie badania pokazują, że co druga osoba po regularnym treningu pozbywa się bólów pleców,
- wzmocnienie sprawności sercowo-naczyniowej:
- poprawa zaopatrzenia komórek w tlen (pobór tlenu zwiększa się o 20-58%),
- poprawa wydolności serca,
- redukcja nadciśnienia,
- zwiększenie spalania - podczas tradycyjnego spaceru spalamy około 280 kcal., podczas marszu techniką Nordic Walking   do 400 kcal. w czasie godziny,
- równomierna praca większości mięśni - przy wykorzystaniu techniki NW pracuje do 90% naszych mięśni,
- aktywne spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi - podczas rekreacyjnych marszy Nordic Walking możemy gadać, plotkować, nadrabiać zaległości z całego tygodnia!!!
Nordic Walking jest zalecany w profilaktyce nadwagi, osteoporozy, nadciśnienia.
W zasadzie każdy, kto może chodzić może również uprawiać Nordic Walking! Nie ma ograniczeń wiekowych ani sprawnościowych. Oczywiście tempo marszu musi być dopasowane do naszych możliwości. Technika Nordic Walking jest na tyle prosta, że każdy może ją opanować, pamiętaj jednak, że warto zacząć od indywidualnej nauki z instruktorem lub zajęć grupowych dla początkujących. Jeśli chodzimy prawidłowo nasze korzyści mogą być ogromne. Jaworznicka impreza ma na celu propagowanie wśród uczestników aktywności ruchowej, promocji zdrowego stylu życia wolnego od nałogów poprzez propagowanie sportu oraz integrację mieszkańców w różnych przedziałach wiekowych. Zadanie to szczególnie wpisuje się w główne założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015 dla Miasta Jaworzna.
Organizatorzy Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Urząd Miejski w Jaworznie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w tej ciekawie zapowiadającej się imprezie związanej z dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportowo - rekreacyjną. Zapisy już od 18 maja na stronie Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie pod adresem www.mckis.jaw.pl. Wszelkie informacje można znaleźć w regulaminie imprezy.

plakat 2015

IMG 2315

IMG 2218