Pięć filmów, wykonanych przy użyciu animacji poklatkowej zostało zaprezentowanych podczas finału projektu ekologiczno-edukacyjnego “Smog w klatce”.

Instruktorzy CK Teatru Sztuk: Katarzyna Pokuta, Barbara Wójcik-Wiktorowicz i Maciej Talaga zaprosili we wrześniu do współpracy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. 19 licealistow (z I i II LO) zdecydowało się na udział w projekcie. Po półtoramiesięcznej, intensywnej pracy, powstały fenomenalne efekty – pięć krótkich filmów, które przy użyciu różnych materiałów stworzone zostały metodą animacji poklatkowej.

Urząd Miejski zaproponował stworzenie projektu o tematyce antysmogowej. Dla nas każde takie przedsięwzięcie jest ciekawe artystycznie, więc chętnie się zgodziłyśmy, tym bardziej, że mamy już doświadczenie w realizowaniu projektów ekologicznych – wyjaśniają instruktorki CKTS.

Forma nowego przedsięwzięcia i jego tytuł to inwencja jego twórców. Postanowili ujarzmić smog, zamknąć go w klatce, nie tylko tej filmowej, ale w taki sposób, by nie był już zagrożeniem. Przynajmniej symbolicznie. Zaproszeni do współpracy uczniowie zostali podzieleni na pięć grup. Każda realizowała film przy użyciu różnych technik i materiałów: rysunku, wycinanek, klocków lego, przedmiotów i plasteliny.

Uczestnicy wzięli udział w przynajmniej 9 warsztatach, podczas których musieli znaleźć ciekawy pomysł, wymyślić scenariusz, przygotować wszystkie potrzebne materiały i wykonać zdjęcia, które później organizatorzy montowali w animacje. Część uczestników zdecydowała się na własny montaż. Rezultat tych prac jest niezwykle ciekawy, z pewnością wart pokazania szerokiej publiczności. Projekt miał formułę rywalizacji, więc w finale wybrany został najlepszy film. Zwyciężyła grupa realizująca animację za pomocą rysunków: Julia Bator (LO 2), Borys Piasecki (LO 1) i Jakub Jasiołek (LO 2).

Film pochłonął mnóstwo pracy, nie wystarczyła nam zaplanowana pierwotnie ilość warsztatów i musieliśmy się spotkać dodatkowo. Stworzyliśmy dwa modele postaci z wymiennymi twarzami, trzy tła i elementy dodatkowe. Później wykonaliśmy 10 tys. zdjęć, które ostatecznie sami zmontowaliśmy i dołożyliśmy dźwięki – wyjaśniają zwycięzcy.

Wszystkie filmy, które powstały w projekcie będzie można oglądać na stronie Smog w klatce na Facebooku. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy projektu zostali zaproszeni do kolejnego przedsięwzięcia, tym razem międzynarodowego, które przy udziale Goethe Institut, wkrótce będzie realizowane w CKTS.

Tekst: DL


Projekt realizowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego miał mieć charakter przede wszystkim edukacyjny. Problem zanieczyszczonego powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska smogu jest w naszym mieście aktualny. Mimo prowadzonych już wcześniej akcji informacyjnych czy happeningów, mimo oferowanych od lat dopłat do wymiany źródeł ogrzewania na nowoczesne (z których skorzystało już ponad 3 tys. mieszkańców!), w wielu jaworznickich domach nadal używa się opału bardzo złej jakości, a niejednokrotnie spala się również śmieci. Efekty takiego postępowania są fatalne, a normy zanieczyszczeń powietrza w okresie grzewczym są wielokrotnie przekraczane. Problem smogu ściśle związany jest z niską emisją, która jest główną jego przyczyną. Dopiero edukacja zmieniająca podejście mieszkańców do tego bardzo poważnego tematu wraz z oferowanym systemem dopłat mają szansę zmienić sytuację.

Zobacz także: