decor-gora-5

baner-kultura-1baner-kultura-2baner-kultura-3baner-kultura-4baner-kultura-5baner-kultura-6

powrot-homepowrot-sportarchiwum

Przywitanie wiosny 2018 w WEDZE

tn DSC 8675 Large„Marzanno, marzanno, ty zimowa panno

Zrób miejsce wiośnie, uciekaj, gdzie pieprz rośnie!

Marzanno, marzanno, ty zimowa panno

Pięknie cię żegnamy, bo wiosnę witamy!”

Wiosna astronomiczna i kalendarzowa właśnie nadeszła. Wszyscy z utęsknieniem czekali na oznaki nowej pory roku w przyrodzie. 21 marca w Klubie „Wega” w ramach cyklu „Kultywujemy rodzime tradycje” bodaj 18. już raz w oczekiwaniu na przebiśniegi, bociany i coraz cieplejsze dni pożegnano zimę i przywitano wiosnę.

Zarówno wykonywaniu słomianej kukły marzanny, jak i samemu powitalnemu zwyczajowi, towarzyszyła muzyka, piosenki i prezentacje związane z tym dniem. Wspólnie nucono przeboje dziecięce, słychać było Marka Grechutę, Skaldów, Antonio Vivaldiego, ale i zespoły folklorystyczne, np. Rokiczankę,w których teledyskach było widać piękne krajobrazy i tradycyjną polską wieś.

Dzieci, posiłkując się wiadomościami z książki Barbary Ogrodowskiej „Ocalić od zapomnienia. Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”, przybliżyły zgromadzonym genezę obrzędu topienia marzanny i przywitania wiosny. Opowiadano, jaką rolą w ludowej tradycji przypisywano gaikowi. Odgadywano zagadki, rozwiązywano wiosenny quiz. Rysowano główne bohaterki święta.

Barwny korowód z marzannami i postacią Pani Wiosny obszedł kawałek Ciężkowic. Słychać było gromkie okrzyki mające przekonać zimę do odejścia, po czym marzanny zostały podpalone i utopione.

Najmłodszym widzem była dwuletnia Lenka, która w zeszłym roku oglądała wydarzenie na rękach mamy Ewy, a teraz udało jej się przydreptać z rodzicielką. Na koniec, już w klubie Lena, Maja Nikola i Oliwia odtańczyły wiosenny taniec Mai.

Topienie i palenie słomianej kukły symbolizującej zimę, śmierć i choroby, obnoszonej uprzednio w głośnym pochodzie, może wydawać się dla patrzących z boku co najmniej dziwnym zachowaniem. Kiedy jednak spojrzeć na wydarzenie jako na zabawę z przymrużeniem oka, w której przebrzmiewają echa starosłowiańskiej obrzędowości, uważny obserwator może dostrzec walor edukacyjny - zamiar przybliżenia młodemu pokoleniu jednego ze zwyczajów przodków.

Podziękowania za pomoc należą się następującym osobom: Marcin i Dominika Smoliło, Stanisława i Kamila Szal, Andrzej Kozub i Anna Kłosowska.

tn DSC 8259 Large

 

tn DSC 8374 Large

 

tn DSC 8397 Large

 

tn DSC 8402 Large

 

tn DSC 8457 large

 

tn DSC 8477 Large

 

tn DSC 8511 Large

 

tn DSC 8602 Large

 

tn DSC 8673 Large