Nawet 40 tysięcy analiz rocznie wykonuje laboratorium Wodociągów Jaworzno.

To kilkakrotnie więcej niż wymaga Ministerstwo Zdrowia. Woda, która dostarczana jest do klientów, musi być stuprocentowo czysta.

O tym, jak zaawansowane technologie pomagają pracownikom Wodociągów, mogli się w minioną sobotę przekonać mieszkańcy. Spółka z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody, po raz kolejny zorganizowała dzień otwarty. Uczestnicy pięciogodzinnej wycieczki poznali nowoczesną Stację Uzdatniania Wody Piaskownia, bazę firmy na Warpiu, oczyszczalnię ścieków w Dębie oraz laboratorium.

Ujęcie w Piaskowni jest kluczowe dla naszego miasta. Co ciekawe, to tutaj także małże z gatunku skójka zaostrzona, czuwają nad czystością wody. Również stamtąd dostarczane jest ponad 60 proc. wody dla mieszkańców Jaworzna (oprócz tego dysponujemy ujęciami głębinowymi: Bielany, Galmany, Dobra i Jarosław Dąbrowski). Wykorzystane na
miejscu technologie gwarantują, że woda, która później dostarczana do mieszkań, jest całkowicie pozbawiona bakterii chorobotwórczych i ma odpowiednie właściwości fizykochemiczne. Warto podkreślić, że jaworznicka woda jest dość twarda, co czasami zauważają użytkownicy. Tę cechę można zniwelować, stosując różnego rodzaju domowe
filtry, jednak specjaliści podkreślają, że twarda woda jest dla ludzi zdrowsza.

Badania wykonywane przez naukowców wykazały, że zachorowalność na choroby serca i białaczkę była większa u osób, które spożywały miękką wodę. Twarda woda jest zdrowsza, bo zawiera życiodajne pierwiastki jak wapń czy magnez. Jedyny parametr wody, który ma określoną dolną granicę, to właśnie jej twardość, zatem nie można za bardzo wody zmiękczać – wyjaśnia Sylwia Kręcichwost, technolog wody w Wodociągach Jaworzno.

Pobierana w piaskowni z Kanału Centralnego (jeden z dopływów Białej Przemszy) woda przechodzi skomplikowany proces, po którym osiąga odpowiednie parametry i wymaganą czystość i jest zdatna do picia bezpośrednio z kranu.

Codziennie badamy naszą wodę na rozsianych w różnych częściach miasta końcówkach sieci i codziennie wysyłamy raport do sanepidu. Jeśli nastąpiłoby jakiekolwiek przekroczenie w którymś z miejsc, od razu byłoby to opublikowane na stronie Urzędu Miasta. Parametry, jakie ma spełnić woda, żeby była zdatna do spożycia, określa WHO, ale w Polsce są one wielokrotnie wyższe -tłumaczy Sylwia Kręcichwost.

Pojawiające się co jakiś czas ciemne, rdzawe bądź brązowe zabarwienie nie jest spowodowane wpuszczeniem do sieci zanieczyszczonej wody, a ma zwykle związek z pracami remontowymi prowadzonymi na różnych odcinkach sieci.

Obecnie jest tak wiele inwestycji związanych z siecią w naszym mieście, że podobne sytuacje zdarzają się często. Rozwiązaniem jest przepłukanie sieci, które zresztą możemy na miejscu wykonać bezpłatnie, po zgłoszeniu pod numerem 994. W większości przypadków wystarczy jednak, jeśli mieszkaniec sam przepłucze sobie instalację i woda odzyskuje swoje właściwości – zapewnia Sylwia Kręcichwost.

Tekst: DL

O jakości wody w Jaworznie opowiada Włodzimierz Hulbój – zastępca kierownika laboratorium, Wodociągi Jaworzno sp. z o.o.

włodzimierz-hulbójLaboratorium bada jakość wody na ujęciach, zarówno surowej jak i uzdatnionej. Woda podawana do sieci jest stuprocentowo czysta mikrobiologicznie oraz spełnia wymagania fizykochemiczne rozporządzenia ministra zdrowia. Laboratorium wykonuje około 40 tysięcy analiz rocznie. Oprócz wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia badań, wykonujemy je też we własnym zakresie, zgodnie z przyjętymi harmonogramami. Jest to, jak sądzę, co najmniej pięciokrotnie więcej analiz, niż wymaga ministerstwo. Oprócz tego wykonujemy badania na zlecenie naszego technologa wody, np. podczas przepięć sieci, remontów, budowy nowych rurociągów. Żeby woda mogła być włączona do sieci, musimy ją najpierw zbadać i poczekać na wyniki.

Zobacz także: