Już wkrótce ulubione miejsca spędzenia wolnego czasu jaworznian zmienią się nie do poznania.

Urzędnicy ogłosili przetargi na wykonanie prac w byłym kamieniołomie Gródek i w okolicach Sosiny. Ma być wygodniej, bardziej komfortowo, ekologicznie i bezpiecznie. Plany są naprawdę ambitne.

wizualizacja-sosiny

wizualizacja: materiały UM

W przypadku Sosiny duży problem stanowią zanieczyszczenia. Woda w zbiorniku nie wymienia się w naturalny sposób, co sprawia, że konieczna jest budowa przepompowni. Powstaną dwa takie obiekty. Dzięki nim problemy z zamulonym dnem czy kwitnącymi algami powinny zniknąć. Przepompownia pozwoli na to, by do zbiornika trafiała czysta woda odprowadzana z wyrobisk kopalni piasku. Nadmiar będzie trafiał do Koziego Brodu.

Poza czystą wodą Sosina zyska jeszcze sieć wodociągową i kanalizację. Powstaną też drogi rowerowe. Rolkarze i rowerzyści będą mieć do dyspozycji 5 kilometrów asfaltowej i oświetlonej drogi wokół Sosiny. W ramach inwestycji ustawione zostaną także pomosty dla wędkarzy, pojawią się: zespół obiektów sportowych, zieleń i wygodne plaże. Nad Sosiną staną trzy obiekty wypoczynkowe. Będzie też parking i ławki oraz darmowe toalety.

Dokładamy wszelkich starań, żeby wypoczynek nad Sosiną był dla jaworznian jak najbardziej komfortowy. Po zakończeniu inwestycji to miejsce z pewnością stanie się kolejną perełką na mapie naszego miasta – zapowiada Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Na oferty firm, które będą chciały wykonać tę inwestycję, urzędnicy czekają do 8 maja.

Sporo zmieni się też w parku Gródek. Kamieniołom od dawna przyciąga jaworznian spragnionych pięknych widoków. Teraz wypoczynek w Gródku stanie się po prostu bardziej komfortowy. W byłym kamieniołomie staną ławki. Będzie ich w sumie trzydzieści. Część kamiennych, a część z drewnianymi oparciami. Staną tam też dwie altany, a teren zostanie ogrodzony. W planie inwestycji jest też zabezpieczenie skarp, wydzielenie ruchu pieszego na ulicy Płetwonurków, ułożenie 200 sztuk kamieni wapiennych lub dolomitowych oraz wykonanie i ustawienie wykonanej z brązu wydry. Przybędzie też zieleni, a Miejski Zarząd Dróg i Mostów już pracuje nad asfaltową drogą, którą mieszkańcy będą mogli dostać się do zbiornika Wydra w parku Gródek.


wizualizacja-domków

wizualizacja: materiały UM

Sosina jest sztucznym zbiornikiem powstałym w dawnym wyrobisku Kopalni Piasku “Szczakowa” ponad pół wieku temu;

Ma 50 hektarów powierzchni;

Wstęp na znajdującą się pośrodku Sosiny wyspę jest wzbroniony – jest to miejsce bytowania wielu gatunków ptaków;

Zalew jest zarybiony, opiekuje się nim Koło Wędkarskie nr 57 Szczakowa Miasto, rozgrywane są liczne zawody wędkarskie;

Na terenie wokół Sosiny odbywały się wielkie, plenerowe imprezy, m.in. Festiwal Energii czy Metalfest Open Air;

Na początku tego stulecia na Sosinie odbywały się bardzo popularne ogólnopolskie warsztaty Jawor Rock, podczas których najlepsi polscy muzycy bluesowi i rockowi przekazywali swoją wiedzę młodym muzykom. Podczas warsztatów zawiązał się odnoszący później sukcesy zespół “Ścigani” z Rudy Śląskiej;

Sosina jest areną niezwykle popularnych imprez sportowych, m.in. Triathlonu Stalowy Sokół, wyścigu rowerów górskich, regat kajakowych czy Mistrzostw Polski w Nartach Wodnych.


park-gródek

Park Gródek- widok na zbiornik Wydra

Park Gminny Gródek znajduje się w rejonie dawnego kamieniołomu, w którym dolomit wydobywały Zakłady Dolomitowe “Szczakowa”;

Na terenie Gródka są dwa zbiorniki wodne, powstałe 20 lat temu po zalaniu terenu wodą; pierwszy z nich, Orka, jest zarządzany przez prywatną firmę i stał się jedną z najpopularniejszych baz nurkowych (“Koparki”) w Polsce; drugi, niewielki, nazywa się Wydra i jest dostępny dla mieszkańców, nie można w nim pływać;

Na terenie parku funkcjonuje Bacówka prowadzona przez Wspólnotę Betlejem to nie tylko atrakcja turystyczna, bo mieszkające tam owce pracują jako ekologiczne kosiarki, dbając o znajdujące się w tym rejonie murawy kserotermiczne.

Tekst: DL

Zobacz także: