Koncertem “W cylindrze na lwy… Czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie w środę, 16 stycznia zainaugurowała obchody 70-lecia swojej działalności.

Piosenki Kabaretu Starszych Panów ze swym finezyjnym poczuciem humoru, lekkością i błyskotliwością bawiły i łagodziły obyczaje całych pokoleń Polaków, a starsi panowie (czyli panowie A i B, a więc kompozytor – Jerzy Wasowski i poeta – Jeremi Przybora) byli uosobieniem dawnej elegancji, wdzięku i inteligencji. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ich repertuar usłyszeliśmy w tak ważnym dla jaworznickiej książnicy dniu (dokładnie 70 lat wcześniej, 16 stycznia 1949 roku rozpoczęła ona swoją działalność).

Piosenki Przybory i Wasowskiego zaśpiewali: Agnieszka Bednarz, Anna Gamrot (którą doskonale znamy z CK Teatru Sztuk w Jaworznie), Błażej Olma i Jarosław Tyran. Aktorom towarzyszyli instrumentaliści: Łukasz Kozera, Damian Niewiński, Kuba Łępa, Paweł Zwierzyński-Pióro. Autorem scenariusza spektaklu jest Piotr Skucha.

Wypełniająca szczelnie hall biblioteki, gdzie odbywało się przedstawienie, publiczność mogła tego wieczoru przypomnieć sobie takie przeboje Kabaretu Starszych Panów, jak: “Piosenka jest dobra na wszystko”, “Jeżeli kochać to nie indywidualnie” czy “Szarp pan bas!”, a spektakl (nie licząc brawurowego bisu) zakończył się przepięknym, błyskotliwym utworem “Już czas na sen (Dobranoc)”. Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta, którego podczas występu rzecz jasna nie mogło zabraknąć.

Jaworznicka Biblioteka Główna od blisko 12 lat mieści się w pięknym, nowoczesnym gmachu przy Rynku. Budowla jest teraz jedną z najważniejszych wizytówek naszego miasta. Otrzymywała nagrody m.in. ministra infrastruktury (za zrealizowany projekt biblioteki) czy marszałka woj. śląskiego za najlepszą przestrzeń publiczną w całym województwie. Instytucja działa wyjątkowo prężnie, od czterech lat będąc wojewódzkim liderem wśród powiatów grodzkich, w rankingu organizowanym przez Bibliotekę Śląską. Świetna przestrzeń nie oznacza miejsca przyjaznego tylko czytelnikom. W gmachu biblioteki organizowane są wernisaże, spotkania z ciekawymi osobowościami, wykłady, spotkania kół zainteresowań i wydarzenia artystyczne.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia swojej działalności.

Miejska książnica zaczęła funkcjonować w naszym mieście 16 stycznia 1949 roku.

Początkowo biblioteka miała siedzibę w budynku przy ulicy Mickiewicza 1. Zajmowała nieco ponad 20 metrów kwadratowych, a księgozbiór liczył 2137 woluminów. Wraz z uruchomieniem MBP w centrum Jaworzna, rozpoczęły się prace nad utworzeniem sieci wypożyczalni. Do 1960 r. w Jaworznie funkcjonowało już 11 placówek bibliotecznych. Korzystało z nich 2700 zarejestrowanych czytelników, którzy do dyspozycji mieli blisko 34 tys. woluminów. Niestety, żadna z wypożyczalni nie miała odpowiedniego lokalu. Największym problemem była ciasnota.

W 1967 r. było już jasne, że główna siedziba miejskiej biblioteki będzie musiała zmienić lokalizację. W budynku przy Mickiewicza 1 stropy nie wytrzymywały ciężaru książek. Bibliotekarze z centrum przenieśli się do nowej siedziby w Osiedlu Stałym. Biblioteka zyskała powierzchnię 220 m.kw. i możliwe stało się utworzenie osobnego oddziału dla dzieci oraz czytelni z 35 miejscami. Zmieniono też system wypożyczeń.
Wreszcie czytelnicy mieli wolny dostęp do półek.

Brak wypożyczalni w Centrum był jednak sporym problemem. W 1969 r. główną siedzibą MBP stał się budynek przy ul. Mickiewicza 2. Kolejna przeprowadzka miała miejsce w 1987 r., gdy biblioteka zajęła
budynek przy Pocztowej 5, gdzie dziś mieści się Muzeum Miasta Jaworzna. Ostatnia przeprowadzka miała miejsce w 2007 r., kiedy to Biblioteka Główna przeniosła się do nowoczesnego budynku przy jaworznickim Rynku.

Miejska Biblioteka Publiczna to nie tylko siedziba i książki, ale przede wszystkim ludzie. Dziś w książnicy pracuje 81 osób. To ludzie, dla których praca w bibliotece jest pasją.

Mam naprawdę świetny zespół – przyznaje Monika Rejdych, dyrektor MBP w Jaworznie.

Bibliotekarze to już od dawna nie tylko osoby, które podają książki.

Mocno angażujemy się w to, żeby do biblioteki przyciągnąć jak najwięcej osób. Organizujemy rozmaite zajęcia dla dzieci, warsztaty, spotkania. Wykorzystujemy do tego najnowsze zdobycze techniki. Chodzi mi tutaj o multimedialne nowinki, które dzieci bardzo lubią. Nasz Magiczny Dywan czy x-boxy są w codziennym użyciu – podkreśla Hanna Kuciel z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP.

Katarzyna Pokuta w jaworznickiej książnicy przepracowała blisko 18 lat. Czas spędzony wśród książek i czytelników do dziś wspomina bardzo ciepło.

Pamiętam mój pierwszy dzień w pracy. To było 1 października 1994 roku. Zaczynałam jeszcze w budynku przy Pocztowej. Mam wiele naprawdę dobrych wspomnień. Zarówno wśród pracowników i czytelników spotkałam tam wielu mądrych i dobrych ludzi. Z niektórymi do dziś się przyjaźnię. Było też wiele zabawnych sytuacji, np. gdy czytelnicy przekręcali tytuły książek – wspomina Katarzyna Pokuta.

Bez wątpienia przełomowym wydarzeniem w historii biblioteki były jej przenosiny do nowoczesnego budynku, który powstał właśnie z myślą o książnicy.

Dobrze pamiętam ten czas. To była taka powszechna mobilizacja wszystkich pracowników. Czuliśmy, że dzieje się coś ważnego i każdy chciał mieć w tym swój udział – wspomina Katarzyna Pokuta.

Lata 2007 i 2008 to czas, gdy księgozbiór jaworznickiej biblioteki został wzbogacony o rekordową liczbę książek. Na bibliotecznych półkach przybyło wtedy ponad 42 tysiące woluminów.

Główny budynek MBP to jedna z wizytówek miasta. Zarówno nowa siedziba, jak i osiągnięcia książnicy są imponujące.

Biblioteka wciąż się zmienia. To już nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale swoiste centrum życia kulturalnego. Organizujemy koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami, ale zawsze w tle jest promocja książki i czytelnictwa – podkreśla Monika Rejdych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie jubileuszowe obchody organizować będzie przez cały rok. Będzie wiele atrakcji.

Tekst: Grażyna Dębała

bibliotekaMiejska Biblioteka Publiczna to Biblioteka Główna oraz 16 filii zlokalizowanych w poszczególnych dzielnicach miasta. To również blisko 30 tys. czytelników, ponad 600 tys. wypożyczeń rocznie, ponad 560 tys. książek, ponad 160 tytułów czasopism, około 2 tys. dokumentów życia społecznego i ponad 13 tys. zbiorów multimedialnych. Te dane zapewniają naszej bibliotece czołowe miejsca w bibliotecznych statystykach. W ostatnim rankingu bibliotek powiatów grodzkich województwa śląskiego nasza książnica zajęła pierwsze miejsce. Takie zestawienie co roku przygotowuje Biblioteka Śląska. Pierwsze miejsce dla Jaworzna to już niemal tradycja. Zajmujemy je nieprzerwanie od czterech lat, a wcześniej też zawsze byliśmy w ścisłej czołówce.

 

 

Zobacz także: