Przez dwie niedziele lipca jaworznianie świetnie się bawili rodzinnie podczas imprez zorganizowanych wspólnie przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsferę i Miejskie Centrum Kultury i Sportu.

“Z rodziną w plenerze” pod takim hasłem organizatorzy przygotowali szereg atrakcji zachęcających do aktywnego spędzenia niedzielnego popołudnia. 7 i 19 lipca odbywały się gry terenowe, zabawy rodzinne i wykłady popularnonaukowe. Podczas Rodzinnej Gry Terenowej “Rodzina w naturę” uczestnicy odpowiadali na pytania związane z gatunkami drzew, motyli, dinozaurów, a w trakcie questingu “Śladami nothozaurusa”, wędrując po wskazanych w przewodniku miejscach GEOsfery szukali odpowiedzi na pytania do haseł krzyżówki. Pytania dotyczyły dinozaurów, a odpowiedzi znajdowały się na tablicach poglądowych. Na wszystkich, którzy ukończyli questing, czekała nagroda niespodzianka.

Jak twierdzą jaworznianie, te gry to był świetny pomysł, aby poznać GEOsferę. Ci, którzy nie chcieli zmagać się z przyrodniczymi zadaniami, na pewno nie nudzili się, ponieważ i dla nich organizatorzy przygotowali rodzinne gry. Były to wielkoformatowe bierki, labirynt, jenga. Najmłodsi mogli wykazać się w kąciku kreatywnym, malując gipsowe odlewy motyli, dinozaurów czy tworząc obrazy na folii. Starsi chętnie brali udział w rodzinnej grze bingo.

Ciekawym podsumowaniem tych rodzinnych niedziel były prelekcje naukowe, które cieszyły się sporym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczenia covidowe mogło w nich uczestniczyć tylko 20 osób. Dr Andrzej Boczarowski przeniósł zainteresowanych w świat materii i energii, opowiadając o początku wszechświata, dr Dawid Surmik referował, na co chorowały dinozaury, a dr Radosław Brzezowski wprowadził uczestników w mroczny świat owadów, opowiadając o parazytoidach i innych paskudztwach.

Wszystko to odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującego reżimu sanitarnego.

Tekst: ES