Pisaliśmy już o bajkowym lecie, kalamburach, robieniu slimów i eko zabawkach, które powstawały na letnich warsztatach w Klubie “Wega”. W czasie wakacji nie zapomniano także o aktywności fizycznej i promowaniu zdrowego stylu życia. Dzieci spędzały sporo czasu na świeżym powietrzu. Grały w piłkę nożną i w ping-ponga. Ćwiczyły na siłowni pod chmurką. Skakały na skakance, kręciły hula-hoopem. Rzucały do kosza. Grały w badmintona. Nie od dziś wiadomo, że rywalizacja zachęca do uprawiania sportu. Dlatego klubowicze wybrali się na pobliskie boisko, gdzie mieli okazję sprawdzić celne oko i sprawne ciało w różnych dyscyplinach sportowych. Biegali, strzelali na bramkę, kręcili skakanką na 1 nogę. Kozłowali piłką do koszykówki, rzucali do celu. Przebojem lata było skakanie na pięciometrowej podwójnej skakance. Odbył się także slalom przeszkodami.

Zdarzało się, że pogoda płatała psikusy. Gdy żar lał się z nieba, zimny prysznic w plenerze czyli letni dyngus był najlepszym rozwiązaniem. Zabierano na dwór butelki z wodą i nie wahano się zrobić z nich użytku. I kolejne dni upływały w ruchu. Kiedy lało jak z cebra w klubowym zaciszu był czas na zgłębianie tajników higienicznego życia. Dni zdrowia były okazją do poznania zasad prawidłowego żywienia, uświadomienia dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i do wyjaśnienia ile prawdy jest w przysłowiu “Śmiech to zdrowie”. Korzystano m.in.: z materiałów udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaworznie. Najpierw skupiono się na teorii. W dwóch turach rozwiązywano zagadki o zdrowiu, zdrową krzyżówkę, klasyfikowano zdrowe i niezdrowe pokarmy. Efektem plastycznych warsztatów była wyklejanka “Misja zdrowie”.

W drugim dniu więcej było o odżywianiu i ćwiczeniach fizycznych (zdrowy jak tur). W ruch w plenerze poszła skakanka i skipper. Szczególnie emocje wzbudziło podnoszenie ciężarków. Niesłychanym samozaparciem wykazał się tu Franek. Sprawdzano wagę i wzrost podopiecznych. Przekonywano, że należy właściwie się odżywiać, pozytywnie myśleć, uprawiać sport, no i się wysypiać. Te elementy składają się na nasze fizyczne i psychiczne zdrowie. Wtedy organizm jest odporniejszy na choroby i potrafi łatwiej zwalczyć wszelkie infekcje. Taka była puenta edukacyjno-zabawowych warsztatów w dobie pandemii COVID-19.

przykłady zdrowej żywności

rozwiązywanie zagadek i krzyżówek o zdrowym odżywianiu