Wyjątkowy album poświęcony jaworznickim artystom amatorom przygotowany został w Muzeum Miasta Jaworzna. “Artyści z pogranicza” to publikacja, która przypomina sylwetki i dzieła jedenastu niezwykle utalentowanych mieszkańców naszego miasta.

Opowieść o amatorskim ruchu plastycznym rozwijającym się po 1945 roku okazała się tak ciekawa i obszerna, że już wiadomo, że wydany właśnie album stanowi dopiero pierwszą część zdecydowanie większej całości.

Wśród artystów, których sylwetki i twórczość zaprezentowano w albumie, są m.in. malarze, którzy w swoich pracach uwiecznili miejskie pejzaże. Zobaczyć można blokowiska i obiekty przemysłowe, ale też piękno przyrody. Rzeźby i płaskorzeźby dokumentują trudy pracy górników. Co ważne, jaworzniccy artyści nie pokazywali niszczącej siły przemysłu. W ich pracach oba światy się przenikają i uzupełniają.

Wybór artystów amatorów do muzealnej publikacji wcale nie był prosty, bo lista jaworznickich twórców jest długa.

Wybrałam artystów, których prace znajdowały się w zbiorach naszego muzeum – wyjaśnia Iwona Brandys, autorka albumu i historyk sztuki z Muzeum Miasta Jaworzna.

Gromadzenie materiałów potrzebnych do nowej publikacji okazało się sporym wyzwaniem. Większość artystów, których sylwetki zostały przypomniane w tym albumie, już nie żyje. Trzeba więc było odnaleźć ich rodziny i bliskich, a później przekonać ich do tego, by podzielili się swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z twórczością i życiem jaworznickich artystów amatorów

Jestem bardzo wdzięczna wszystkim osobom, które zechciały mi pomóc przy zbieraniu materiałów. To również dzięki ich wsparciu udało się przygotować ten album – podkreśla Iwona Brandys.

Dzięki wsparciu bliskich w albumie znaleźć można wiele niepublikowanych nigdy wcześniej fotografii. Album to również plastyczny dokument historii zmieniającego się miasta.

Od strony graficznej publikację opracowała Kaja Kwadrans, młoda jaworznicka artystka. Efekt jest świetny. Album jest bardzo kolorowy i przejrzysty.

Bardzo się ucieszyłam, kiedy zaproponowano mi współpracę przy przygotowaniu tego albumu. To było dla mnie spore wyzwanie, ale i wielka inspiracja. Wciąż mam w pamięci prace jaworznickich artystów. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że mieliśmy tylu wspaniałych twórców, dlatego też cieszę się, że udało nam się stworzyć ten album, bo myślę, że może on zainteresować wielu jaworznian – podkreśla Kaja Kwadrans.

Album można kupić w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna. Publikacja powstała dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Tekst: Grażyna Dębała