Niezwykły wieczór muzyczny, którego gościem był jaworznicki zespół blunt razor, odbył się 26 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Muzycy dali świetny koncert, podczas którego zaprezentowali utwory z nowej płyty “Szczebrzeszyn”. Nowy krążek grupy blunt razor ukazał się 28 września.

Muzyczna uczta w jaworznickiej książnicy była efektownym podsumowaniem programu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną pod nazwą “Performatywna Książka. Performatywna Biblioteka”.

W ramach ministerialnego projektu w jaworznickiej książnicy czytelnicy spotykali się przez kilka miesięcy, by wspólnie pod okiem specjalistów realizować artystyczne przedsięwzięcia.

Ta inicjatywa obejmowała całe spektrum wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, które przy wykorzystaniu różnorodnych form aktywności, przyczyniają się do jeszcze mocniejszego utrwalenia pozycji książki w naszym życiu społecznym i kulturalnym. Zależy nam, aby przez takie przedsięwzięcia pozytywnie wpływać na rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, ale także utrzymywać zainteresowanie literaturą u osób dorosłych i seniorów – tłumaczy Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Art-Book to warsztaty, podczas których powstała artystyczna książka. Uczestnicy zajęć Picture-Book tworzyli ilustracje do wybranych tekstów prozatorskich, a w ramach warsztatów Reportering-Book młodzi ludzie zgłębiali tajniki sztuki reportażu telewizyjnego. Były też zajęcia z tworzenia audio-booka i wspólna praca nad utworem hip-hopowym.

Dla młodych ludzi warsztaty były okazją, by wykazać się artystycznymi talentami. Uczestnicy warsztatów spisali się doskonale. Wszyscy prowadzący zajęcia nie szczędzą pochwał.

Prace, które powstały w ramach spotkań pod nazwą “Malowanki, Rysowanki, Wycinanki” są piękne. Uczestnicy zaskakiwali pomysłowością i wyobraźnią – ocenia Barbara Wójcik-Wiktorowicz, która prowadziła zajęcia Picture-Book.

Efekty prac można wciąż oglądać. Do 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana jest wystawa pod nazwą “O bibliotekach, książkach i czytaniu. Wystawa finałowa projektu”.

Ekspozycja przedstawia przykłady książek, powstałych przy zastosowaniu różnych technik plastycznych, graficznych i artystycznych, takich jak: linoryt, monotypia, POP-UP czy kolaż. Drugą grupę eksponatów stanowią niezwykłe książki stworzone przez uczniów z jaworznickich Szkół Podstawowych nr 1 i nr 16, pod kierunkiem Barbary Wójcik-Wiktorowicz, ilustratorki, scenografki i autorki projektów dla dzieci i młodzieży. Inspiracją dla młodych artystów były baśnie Andersena – informują bibliotekarze z jaworznickiej książnicy.

Projekt “Performatywna Książka. Performatywna Biblioteka” dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Tekst: GD, ES