Ponad 9,5 tys. uczniów jaworznickich szkół rozpocznie 2 września nowy rok szkolny.

Po 10-tygodniowych wakacjach wielu uczniów, ich rodziców, szkoły i nauczyciele już się do tego szykują.

W 22 szkołach podstawowych naukę wraz pierwszym dzwonkiem rozpocznie w Jaworznie 6452 uczniów, w tym 867 pierwszy raz przekroczy próg szkoły. Dla dzieci z niepełnosprawnościami trzy Szkoły Podstawowe: nr 2, 3 i 7 przygotowały oddziały integracyjne. Siódmoklasiści chcący szlifować znajomość języka angielskiego mają możliwość kontynuacji nauki tego języka w klasie dwujęzycznej, która od lat funkcjonuje w SP 2. Tutaj obowiązywał egzamin kwalifikacyjny. Podstawówki pomyślały także o utalentowanych młodych sportowcach. SP nr 16 szkolić będzie w zakresie siatkówki dziewcząt i chłopców, a SP nr 7 w zakresie siatkówki dziewcząt i koszykówki chłopców. W innych podstawówkach, w których prowadzone są klasy sportowe o różnym profilu, to szkolenie będzie kontynuowane dla uczniów już objętych tymi zajęciami.

Najwięcej emocji związanych z rekrutacją wzbudzały w tym roku szkoły ponadpodstawowe. O miejsce w siedmiu szkołach średnich ubiegały się podwójne roczniki: absolwenci po gimnazjum – 709 uczniów i po podstawówce – 734. Na tych uczniów czekały w liceach klasy o profilach: biologiczno-chemicznym, matematyczno-fizycznym, ogólnym, humanistycznym czy dwujęzycznym (w III LO). Zainteresowanie kontynuacją nauki w liceach było tak duże, że władze miasta podjęły decyzję o utworzeniu dodatkowych klas biologiczno-chemicznych (po gimnazjum w I LO) oraz (po podstawówce) w III LO.

Szkoły branżowe również cieszyły się sporym zainteresowaniem. Tradycyjnie ZSP 2 kształcić będzie przyszłych ślusarzy, monterów, piekarzy, fryzjerów, handlowców, logistyków. Przyszli mechanicy samochodowi, budownictwa, elektryki zdobywać swoje kwalifikacje będą w ZSP nr 3. Tam też powstały nowe profile: technik robót wykończeniowych w budownictwie oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w szkole branżowej. W ZSP 4 będzie można się szkolić w kierunku: technik ekonomista, hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych.

Technika i szkoły branżowe w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowały dla absolwentów gimnazjów i podstawówek klasy pod patronatem grupy TAURON o profilach: mechatronik, automatyk, górnictwa podziemnego. W tej szkole od września uczyć się będą również ci, którzy interesują się poligrafią, fotografią, informatyką, a także przyszli technicy programiści.

Czas wakacyjnej przerwy w lekcjach dobrze wykorzystali budowlańcy. Udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace, o których pisaliśmy na naszych łamach w lipcu. Największy remont w tym sezonie, czyli termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 5, kosztował blisko 2 mln zł.

Dobiegają końca jeszcze prace w Szkole Podstawowej nr 8, gdzie przebudowana została kuchnia wraz z zapleczem, ale urzędnicy deklarują, że dla uczniów nie będzie z tego powodu żadnych komplikacji. W sumie wakacyjne prace remontowe w jaworznickich placówkach oświatowych kosztowały 6 465 426 zł.

Rok szkolny 2019/2020 potrwa 255 dni, ale tylko 181 uczniowie spędzą na nauce w szkole. Reszta to dni kalendarzowo wolne. Do tego dojść mogą dni wolne zarządzone przez dyrektorów szkół.

Tekst: Ewa Szpak