Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa w całej Polsce odwołane są niemal wszystkie większe wydarzenia kulturalne i sportowe. Zawieszona jest także działalność kin, teatrów, muzeów, galerii czy ośrodków kultury. Część wydarzeń zostanie przełożona na późniejszy termin, inne niestety w ogóle się nie odbędą. Swoje imprezy planowane na marzec i kwiecień odwołują również jaworznickie instytucje w tym Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Sztuk, GEOsfera, Archetti i emBand.

Mając na uwadze bezpieczeństwo nas wszystkich, działając prewencyjnie i w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Jaworznie, z przykrością informujemy, że wszystkie wydarzenia zaplanowane do końca kwietnia zostają odwołane. O możliwych nowych terminach organizacji wydarzeń i zajęć będziemy informować poprzez nasze strony internetowe i profile na Facebooku. Przepraszamy za utrudnienia, prosimy o wyrozumiałość – czytamy w specjalnym komunikacie szefów miejskich instytucji.

Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie odwołuje Turniej Dwóch Ogni uczniów klas 3 szkół podstawowych, który planowany był na poniedziałek, 16 marca w hali sportowej w Osiedlu Stałym. Nie odbędzie się też turniej minisiatkówki dziewcząt, uczennic klas sportowych. Te rozgrywki miały się odbyć w środę, 18 marca i we wtorek, 7 kwietnia.

Mecz o mistrzostwo I ligi w siatkówce mężczyzn, Piłkarska Liga Salos, ewentualny mecz o mistrzostwo 1 ligi w siatkówce oraz ewentualny mecz o mistrzostwo II ligi koszykówki odbędą się bez udziału publiczności, o ile organizator nie zadecyduje o odwołaniu tych wydarzeń.

Odwołane i przekładane są też wydarzenia kulturalne organizowane przez MCKiS. Nie odbędzie się Mini Playback Show, zaplanowany na piątek, 13 marca. Odwołane zostaje również spotkanie integracyjne przy ognisku w klubie Kasztan, a koncerty Baranovskiego oraz grupy Sorry Boys w ramach cyklu dekaTON odbędą się w późniejszych terminach.

Zwrot należności za bilety kupione za pośrednictwem witryny internetowej zostanie dokonany do dnia 31 marca 2020 r. na ten sam numer rachunku bankowego, z którego rezerwacja została dokonana. Bilety kupione w kasie Domu Kultury w Szczakowej, przy ul. Jagiellońskiej 3, podlegają zwrotowi na podstawie paragonu z kasy fiskalnej, wraz z wydrukowanym biletem, w kasie głównej MCKiS do 31.03.2020 r. – informują pracownicy MCKiS. Kasa znajduje się w głównej siedzibie MCKiS, przy ul. Krakowskiej 8 i od poniedziałku do środy jest czynna od godz. 8.00 do 14.00, w czwartki od 8.00 do 15.30, a w piątki od 8.00 do 14.00.

Odwołane zostają Targi Edukacji, które miały się odbyć 2 kwietnia w hali sportowej w Osiedlu Stałym.

Wszystkie zajęcia stałe odbywające się w placówkach MCKiS według tygodniowego harmonogramu zostały odwołane do końca kwietnia.

W tym roku nie odbędzie się też Jarmark Wielkanocny. To wydarzenie planowane było na 4 kwietnia. Na inny termin przesunięty zostanie też spektakl dla dzieci “Dobre rady lisa Witalisa”, który miał się odbyć w Domu Kultury w Szczakowej 3 kwietnia.

Analogiczne decyzje o odwołaniu bądź przełożeniu swoich wydarzeń podjęły też inne jaworznickie instytucje. I tak Archetti odwołało planowany na 15 marca koncert oraz Artystyczny Festiwal Przedszkolny, który miał się odbywać w dniach od 23 do 26 marca. Na inny termin przesunięte zostają też Koncert Jubileuszowy z 5 kwietnia oraz wydarzenie O!Teatr z 8 kwietnia. Nie odbędą się Wagary naukowe w GEOsferze, które planowane były na 20 marca, oraz impreza, która w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej miała otwierać wiosenny sezon (21 marca). Odwołane zostały też kwietniowe imprezy w GEOsferze. Nie odbędzie się wizyta delegacji przewodników PTTK oraz świętowanie Dnia Ziemi, planowane na 24 i 25 kwietnia.

Młodzieżowy Dom Kultury również przesunął swoje wydarzenia. Nie odbędzie się m.in. spektakl komediowy “Nerwica natręctw”, zaplanowany 16 marca. Podobnie ze wszystkimi przeglądami w ramach Festiwalu Dzieci i Młodzieży Jawor. Przełożone zostaną występy kabaretu Hrabi oraz spektakle “Mickiewicz vs Słowacki” i “Grzebień zielony”.

Teatr Sztuk i eM Band również odwołały swoje wydarzenia zaplanowane do końca kwietnia, a Miejska Biblioteka Publiczna oraz jej filie będą zamknięte od 12 do 26 marca, ale bibliotekarze od razu zaznaczają, że te terminy mogą zostać zmienione. W związku z tym nie będą realizowane zamówienia oraz zwroty książek. Kary za niezwrócone w tym czasie książki nie będą naliczane.

Tekst: Grażyna Dębała