Miłośnicy biegania znów staną na starcie Biegu Tropem Wilczym. Impreza organizowana po raz piąty przez Jaworznicką Inicjatywę Narodową odbędzie się w niedzielę, 1 marca w dzielnicy Dobra. Biegacze z Jaworzna już szlifują formę, a co roku przyłączają się do nich sportowcy z innych miast naszego regionu.

To w dużej mierze mieszkańcy Mysłowic, Sosnowca, Katowic czy odleglejszych miejscowości, jak Wrocław czy Rzeszów. W naszym biegu startowali też Ukraińcy – podkreśla Mateusz Musiał, prezes JIN. Bieg Tropem Wilczym jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz pierwszy impreza odbędzie się w malowniczym rejonie Rezerwatu Sasanka, w sąsiedztwie Parku Gródek i Sadowej Góry – dodaje.

Biegacze wystartują sprzed siedziby jaworznickiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych przy ul. Zagrody 2 (dawny klub MCKiS Dobra). Sportowcy będą mieć do wyboru cztery dystanse: 5 i 10 km (w kategoriach z podziałem na płeć), a także prawie 2-kilometrową trasę rodzinną i 600-metrowy odcinek dla dzieci w przedziałach wiekowych 3-8 i 9-13 lat.

Najpierw, o godz. 12.00, odbędzie się bieg rodzinny na dystansie 1963 m (bez pomiaru czasu).

Ta liczba symbolizuje rok, w którym zamordowano ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka “Lalusia” – informuje Mateusz Musiał.

Wspólny start biegowych zmagań na 5 i 10 km zaplanowany jest na godz. 12.45. Dzieci zmierzą się ze sobą o godz. 14.15. Do 20 lutego (na www.biegi.jaworzno.pl) przewidziano zapisy dorosłych biegaczy. Rejestracja dzieci – do 25 lutego (na tej samej stronie internetowej). Zgłoszenia będą możliwe jeszcze w dniu zawodów. Opłata startowa dla osób powyżej 16. roku życia wynosi 50 zł (jeśli ktoś zapisze się w dniu imprezy, zapłaci 60 zł), a dla dzieci – 15 zł w ramach rejestracji internetowej i 20 zł w dniu zawodów. W pakiecie biegacza znajdą się m.in. koszulki z wizerunkami Ludwiki Marszałek, Witolda Pileckiego, Stanisława Golca i Zbigniewa Matysiaka. Uczestnicy dostaną też pamiątkowe medale. JIN przewidziała limit pakietów. Jeśli ten się wyczerpie, będzie możliwość startu również poza limitem. Ale wtedy organizator nie zapewnia dla takiego uczestnika pełnego pakietu.

Bieg Tropem Wilczym jest pierwszą imprezą z cyklu Jaworznickiego Grand Prix Biegów Patriotycznych 2020. 30 maja odbędzie się Bieg im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, 15 sierpnia zawodnicy ustawią się na starcie Biegu Stulecia Bitwy Warszawskiej, a 7 listopada wezmą udział w Biegu Niepodległości.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska