Od poniedziałku znów działa jaworznicka Miejska Biblioteka Publiczna, czynne są miejskie przedszkola i żłobek, funkcjonuje Galeria Kameralna w Teatrze Sztuk. Znów można obcinać włosy u fryzjera i wypić kawę w restauracji. Więcej osób może jednocześnie podróżować autobusem i modlić się w kościele. We wtorek po dwumiesięcznej przerwie otwarto Muzeum Miasta Jaworzna. Mimo to wciąż trzeba zachować ostrożność.

Miliony dla szpitala

W pełnej gotowości pozostają medycy. Jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny dokonuje zakupów za pieniądze przyznane lecznicy z gminy i województwa. Przypomnijmy. Paweł Silbert, prezydent naszego miasta po ogłoszeniu stanu epidemii zaproponował przekazanie miliona złotych z budżetu miasta dla jaworznickiego szpitala. Radni zgodnie podjęli decyzję o przekazaniu środków podczas sesji, która odbyła się 6 kwietnia. Na walkę z koronawirusem 2 mln zł szpitalowi przekazał zarząd województwa śląskiego.

Ta finansowa pomoc była dla nas bardzo ważna. Sprzęt, który kupujemy, jest w naszym szpitalu bardzo potrzeby – zapewnia Gabriela Buczkowska, dyrektorka Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Z przyznanych środków zakupione zostaną m.in. 3 respiratory stacjonarne, 7 respiratorów transportowych centrala z 13 kardiomonitorami, 8-jednostkowy sterylizator wodno-parowy, stacja uzdatniania wody, myjnia – dezynfektor, defibrylatory, 12 łóżek do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi, przyłóżkowy cyfrowy aparat RTG. Szpital zostanie również wyposażony w środki ochrony indywidualnej dla personelu, w tym m.in. 10 półmasek filtrujących wraz z tysiącem filtrów. Jaworznicka lecznica kupi też nowoczesny aparat do RTG i do jego potrzeb dostosuje szpitalne pomieszczenia.

Dzieci wracają

Tymczasem jaworznianie zaczynają odczuwać skutki znoszenia obostrzeń. W mieście znów działają przedszkola i żłobek. W 24 placówkach utworzono w sumie 52 grupy. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej w żadnej z nich liczba dzieci nie przekroczyła 12 osób.

Dyrektorzy placówek zostali zobowiązani do przesyłania codziennych informacji dotyczących liczby dzieci w placówce, stanu zdrowia dzieci i opiekunów. Na maj rodzice zadeklarowali chęć powrotu do przedszkola blisko 680 dzieci, z prawie 2800 zapisanych – informuje Irena Wojtanowicz-Stadler, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

W pierwszym dniu działania przedszkoli w mieście, czyli w poniedziałek, 18 maja, w jaworznickich przedszkolach pojawiło się tylko 180 przedszkolaków. Zgodnie z deklaracjami rodziców ta liczba powinna jednak rosnąć. Od czerwca do przedszkoli wróci tysiąc maluchów.

Przedszkola, oddziały przedszkolne i publiczny żłobek zostały zaopatrzone w środki dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej. Przedszkolaki przebywają w małych grupach pod opieką jednego nauczyciela, a sala wietrzona jest przynajmniej co godzinę. Maluchy mają też mierzoną temperaturę. Jeśli dziecko ma katar, kaszel, gorączkę lub zapalenie spojówek, to tego dnia nie zostanie przyjęte do przedszkola.

Zajęcia w szkołach

Uczniowie na razie nadal kształcą się zdalnie. W tej nauce pomogą laptopy, które kupuje miasto. Na ten cel urzędnicy z Jaworzna wywalczyli blisko 100 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Laptopy zostaną zakupione dla uczniów jaworznickich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Sprzęt ma trafić do 21 szkół podstawowych oraz 8 ponadpodstawowych. O wypożyczeniu komputera konkretnemu uczniowi decydować będzie dyrektor szkoły. Od 25 maja szkoły będą organizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III. Wtedy też ruszą indywidualne konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych dla uczniów klas ósmych i maturzystów.

Od 1 czerwca w szkołach organizowane mają być konsultacje dla uczniów ze wszystkich przedmiotów. Mają to być spotkania indywidualne lub w małych grupach. Tradycyjne lekcje nie będą się odbywać do 7 czerwca, co dalej jeszcze nie wiadomo.

U fryzjera i kosmetyczki

Od poniedziałku znów można wybrać się do fryzjera i salonu kosmetycznego. Zgodnie z zaleceniami, jeśli zabieg na to pozwala, klient i obsługa salonu muszą używać maseczki, gogli lub przyłbic, zalecane jest stosowanie ręczników jednorazowych, a klienci na wizytę muszą przyjść umówieni. Nie ma bowiem możliwości, by na wizytę czekać w poczekalni.

Najważniejsze wymogi dotyczące działalności gastronomicznej to limit osób w lokalu. Na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m kw, stolik ma być dezynfekowany po każdym kliencie, a odległość pomiędzy stolikami musi wynosić co najmniej 2 metry. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki dopiero, kiedy siedzą już przy stolikach.

Znów otwarte!

W poniedziałek, po długiej przerwie, ponownie otwarto Miejską Bibliotekę Publiczną. Czytelnicy czekali na to z niecierpliwością. Mimo to nie było tłumów.

Czytelnicy, choć początkowo nieco zdezorientowani, są jednak wyjątkowo zdyscyplinowani. Zasłaniają usta i nos, zachowują dystans. Obsługa przebiega bardzo sprawnie – raportują jaworzniccy bibliotekarze.

Spokojnie było też podczas pierwszego dnia działalności Muzeum Miasta Jaworzna.

Nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz, więc na ponowne otwarcie naszej placówki czekaliśmy z niecierpliwością. Jednocześnie ekspozycję oglądać może 10 osób. Trzeba dezynfekować ręce, zachowywać odstęp i używać maseczki – mówi Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

Od poniedziałku, 18 maja, zostały też wznowione treningi w halach i salach sportowych MCKiS-u. Zajęcia odbywają się też na stadionach i boiskach.

Nowe zasady

Od poniedziałku nowe zasady obowiązują też podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Teraz więcej osób może jednocześnie podróżować w tym samym pojeździe. Warto jednak pamiętać o obowiązku zakrywania nosa i ust w autobusie i na przystanku.

W autobusach może podróżować obecnie tyle osób, ile wynosi 30 procent wszystkich miejsc siedzących i stojących. Połowa miejsc siedzących musi jednak pozostać nadal wolna – informuje Adrian Słupski z PKM Jaworzno.

Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób może też jednocześnie uczestniczyć w nabożeństwach. Od 18 maja na każdego wiernego przypadać ma już nie 15, a 10 m kw. To oznacza, że w jaworznickiej Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w mszy uczestniczyć może 150 osób. Do dolnego kościoła wejść może jednocześnie 34 wiernych.

Górnicze rygory

Wszystkie sanitarne wymogi skrupulatnie przestrzegane są w jaworznickim Zakładzie Górniczym Sobieski. Każda osoba, która wchodzi na teren spółki, ma mierzoną temperaturę. Nowi pracownicy muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, by móc rozpocząć pracę w TAURON Wydobycie. Dotyczy to też nowych pracowników firm zewnętrznych. Prowadzona jest regularna dezynfekcja klatek wyciągów szybowych, wagonów kolejek podziemnych i innych środków transportu załogi w podziemnych wyrobiskach górniczych. W TAURON Wydobycie wszyscy pracownicy otrzymali maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Rozdysponowano ich prawie 13 tysięcy. Zakłady górnicze mają też zapewnione środki higieny i dezynfekcji. Wkrótce pracę rozpocznie wymazobus.

Do tej pory w naszych zakładach górniczych wystąpił tylko jeden przypadek zachorowania na koronawirusa i to nie w Jaworznie – informuje Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Wydobycie.

Tekst: Grażyna Dębała