W Uczniowskim Klubie Sportowym “Fair Play” Jaworzno sukces goni sukces. Bilardziści, szlifujący swoje umiejętności pod okiem mistrza świata Bogdana Wołkowskiego, zajmują drugą pozycję w tabeli I ligi i liczą na awans do ekstraklasy. Zdobywają też laury na wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach.

Cały czas trenujemy, ponieważ przed nami bieżące i zaległe spotkania, przesunięte z powodu pandemii – zaznacza 15-letni Dominik Jastrząb, który jednocześnie (już od czterech lat) należy do kadry narodowej. Ma też na koncie mistrzostwo Polski juniorów młodszych, mistrzostwo Europy, a w mistrzostwach świata był dziewiąty.

Na najbliższe zawody wybiera się już w najbliższy weekend. Będzie to międzynarodowy turniej Dynamic Billiard Best of the East w Bratysławie. Weźmie w nim też udział inny wychowanek Bogdana Wołkowskiego, Sambor Stachowiak, tegoroczny mistrz Polski juniorów młodszych. Ten tytuł zapewnił mu powołanie do kadry.

Bardzo się cieszę, że reprezentuję nasz kraj w bilardzie – zaznacza niespełna 15-letni gracz.

Zarówno on, jak i Dominik Jastrząb zaczynali treningi właśnie pod okiem Bogdana Wołkowskiego. Najpierw szkolił ich przy własnym stole, a od 2015 r. młodzi bilardziści kontynuują naukę w klubie. Dziś Fair Play liczy prawie 30 zawodników. Wszyscy chcą być tak dobrzy jak ich trener. Bogdan Wołkowski, zwany w bilardowym świecie “Wizardem” (z ang. czarodziejem), ma bowiem na koncie sześć tytułów mistrza świata w trikach snookerowych, pięć w trikach pool-bilardowych i dwa w artystycznych (w tych ostatnich jest też dwukrotnym mistrzem Europy). Siedem razy był też najlepszy na mistrzostwach Polski. Obecnie jest trenerem kadry narodowej kobiet. Młodych bilardzistów w Jaworznie szkoli przy ul. 11 Listopada 4.

Oprócz Dominika i Sambora do naszych najlepszych zawodników należą także Oskar Widacha, Paweł Grzanka, Mikołaj Żelazny, Bartosz Ufnalski, Beata Humańska i powołana do kadry kobiet Izabela Łącka, najbardziej doświadczona zawodniczka w Polsce, która dołączyła do naszego klubu w tym roku – wymienia mistrz. Nasza jaworznicka drużyna, choć wiekowo najmłodsza, bardzo dobrze radzi sobie w rozgrywkach I ligi – podkreśla.

Beata Humańska, oprócz tego, że gra, pełni też inne funkcje – instruktorskie i sędziowskie.

Sędziuję spotkania I ligi. Byłam też arbitrem na turniejach ekstraklasy, The World Games 2017 i Pol Tour – wymienia.

Trenuje bilard od 8 lat. Jest piąta (jako zawodniczka) w rankingu Pucharu Polski Kobiet 2020. W 2016 r. zdobyła trzecie miejsce w mistrzostwach Polski w trikach bilardowych.

W tym tygodniu szkoleniowcy wyjechali z młodzieżą na mistrzostwa Polski UKS-ów. W potyczkach juniorów bierze udział kilkoro zawodników z Jaworzna. Wśród nich jest Jakub Kraupe, który ma już na koncie 9. miejsce na takich zawodach.

Kocham ten sport. Dużo radości sprawia mi rywalizacja – podkreśla 13-letni Kuba, który jest synem Filipa Kraupe, byłego mistrza Polski Amatorów.

Wśród obiecujących zawodników jest też 12-letni Wojtek Głąb. Gra od około 4 lat. Zdaniem trenera Wołkowskiego, ten młody bilardzista ma talent. Szybko z juniorów młodszych przeszedł do juniorów starszych. Ma już na koncie sukcesy (m.in. piąte miejsce na mistrzostwach Polski UKS-ów). Mówi, że na dobre wyniki trzeba ciężko pracować.

Trudną sztukę gry w bilard pilnie ćwiczy też 16-letni Krzysztof Paliwoda. Gra od 2,5 roku i wygrywa z dorosłymi w comiesięcznych turniejach rozgrywanych w Dąbrowie Górniczej.

Nabrałem doświadczenia dzięki snookerowi, od którego zaczynałem – stwierdza.

Najmłodszym uczniem pana Bogdana jest 4,5-letni Olek Moździerz. Miłością do bilarda pała już od roku, gdy na wczasach z rodzicami natrafił na stół bilardowy.

To, że Olek gra, to też zasługa dziadka, który oglądał z nim turnieje snookera w telewizji – wspomina Przemysław Moździerz, tata małego bilardzisty.

Do klubu Fair Play Oluś trafił zaraz po wakacjach. Z początku grał, stojąc na specjalnie zbudowanych dla niego podestach. Urósł i dziś ich już nie potrzebuje.

W bilardzie najbardziej podoba mi się to, że czarna (bila – przyp. red.) jest na środku – przyznaje mały gracz. Ma już za sobą pierwszy turniej w ramach tegorocznego finału WOŚP.

Do klubu można się zapisać w każdej chwili. Kontakt pod numerem telefonu 605 100 957.

Stół czeka Bilardziści czekają na szkołę podstawową z Jaworzna, która nawiąże współpracę z klubem. Fair Play przekaże placówce pełnowymiarowy stół, bile i kije do gry. W ramach porozumienia uczniowie będą mogli trenować bilard podczas szkolnych zajęć, a ci, którzy zechcą szlifować swoje umiejętności również poza szkołą, będą mogli zapisać się do UKS-u. 

Tekst: AZ-H