Nauka tańca nowoczesnego przez internet? Dlaczego nie?! Od poniedziałku, 4 maja, ruszą zajęcia online, w ramach których Aneta Szczyrzyca z Klubu MCKiS “Gigant”, działającego w ramach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, będzie udzielać lekcji hip-hopu. Kolejna nowość to warsztaty nordic walking, które poprowadzi Kinga Jończyk z Klubu MCKiS “Niko”. Wszystko dla utrzymania formy i lepszej kondycji.

Lekcje hip-hopu będą transmitowane na żywo. A to oznacza, że uczestnicy zajęć będą mogli kontaktować się z trenerką na czacie i w razie jakichkolwiek wątpliwości na bieżąco zadawać jej pytania i prosić o wskazówki. Aneta Szczyrzyca będzie prowadzić zajęcia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych.

Taniec dla każdego

4 maja, o godz. 18.00 odbędzie się pierwszy trening online z grupą STARS INSIDE. To zajęcia dla młodzieży. Dwa dni później, w środę, 6 maja, na godz. 16.00 pani Aneta zaplanowała trening z zespołem Mini-STARS dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Na 18.00 instruktorka zaprasza z kolei juniorów, czyli ośmio-, dziewięcio- i dziesięciolatków, na lekcje z grupą STARS-JUNIOR. Natomiast treningi z zespołem ANGEL Squad, organizowane dla dorosłych, mają się odbywać w czwartki o 18.00.

aneta-szczyrzycaZapraszam do udziału. W pierwszym tygodniu wszystkie zajęcia będą transmitowane na facebookowym profilu “Hala Sportowa Os.Stałe – Rekreacja MCKiS Jaworzno”. Później ogólnodostępne będą tylko wybrane treningi – wyjaśnia instruktorka. Natomiast na regularne lekcje zapraszam do grup zamkniętych, dostępnych na Facebooku tylko dla osób, które zadeklarują przystąpienie do któregoś z prowadzonych przeze mnie w ramach MCKiS-u zespołów tanecznych – dodaje.

W lekcjach hip-hopu mogą wziąć udział zarówno osoby, które już potrafią tańczyć, jak i zupełni nowicjusze. Zajęcia będą bowiem prowadzone w sposób przystępny dla każdego.

Co jest potrzebne, by ćwiczyć z panią Anetą?

Warto włożyć na siebie sportowe obuwie i wygodny strój, zaopatrzyć się w butelkę wody i trenować w takim miejscu, aby mieć swobodę ruchów – wyjaśnia trenerka.

Lekcje hip-hopu to jeden z kilku pomysłów pani Anety na zajęcia, które będą odbywać się zdalnie. Instruktorka zamierza też prowadzić reningi dla seniorów, które będą kontynuacją prowadzonego jeszcze przed pandemią cyklu “Piękna sylwetka – aerobik dla seniora”. Pierwsze zajęcia online odbędą się 4 maja o godz. 9.00. Pani Aneta ma też propozycję dla miłośników scrabble. We wtorki o godz. 17.00 poprowadzi warsztaty, podczas których będzie wyjaśniać tajniki tej popularnej gry.

Treningi nordic walking

Z początkiem maja ruszą także warsztaty dla miłośników spacerów z kijami pod hasłem “Chodź po zdrowie – trenuj z Nord Walkers”. Ich pomysłodawczyni Kinga Jończyk od kilku lat prowadzi przy Klubie “Niko” grupę pod taką właśnie nazwą, która skupia osoby, uprawiające nordic walking.

kinga-jończykPandemia uniemożliwia nam wspólne wypady, dlatego w tym trudnym czasie postanowiłam zaoferować mieszkańcom Jaworzna treningi, które będę prowadzić za pośrednictwem internetu – wyjaśnia instruktorka. W ramach zajęć będę publikować filmy instruktażowe i różne, graficzne wskazówki. Nie zabraknie też wspólnych ćwiczeń – wymienia.

Szczegóły już niebawem zostaną podane na facebookowych profilach MCKiS-u i Klubu “Niko”.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by trenować w ogrodzie czy w domu. Dodatkowo taką aktywność możemy prowadzić w pojedynkę, na przykład w lesie, zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności – zachęca pani Kinga. Kije z powodzeniem posłużą nam do wielu ćwiczeń, tak jak to odbywa się w czasie tradycyjnych treningów. Będziemy się rozgrzewać, ćwiczyć, rozciągać i poznawać technikę nordic walkingu. Szczególnie teraz potrzebujemy wsparcia i motywacji, a wspólne działanie to moim zdaniem najlepsza forma – podkreśla.

“Fitness w koronie”

Coraz większą popularnością cieszą się organizowane już od jakiegoś czasu treningi fitness, które prowadzi kolejna instruktorka MCKiS-u, Judyta Fidzińska. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu (zwykle w poniedziałki, środy i piątki) o godz. 17.00 i może wziąć w nich udział każdy, kto ma potrzebę ruchu i spalenia kalorii. Wystarczy dołączyć do facebookowej grupy “Fitness w koronie”.

Jak podkreśla trenerka, początkowo w zajęciach online miały uczestniczyć tylko panie, które wcześniej ćwiczyły z panią Judytą w klubach i placówkach MCKiS-u. Ale grupa bardzo szybko się rozrosła i z treningu na trening jest coraz więcej chętnych. Do grupy na Facebooku należy już 160 osób, z czego w jednej transmisji bierze udział nawet 120 uczestników. Niektórzy trenują trzy razy w tygodniu, podczas gdy wcześniej ćwiczyli np. tylko raz na tydzień.

A po zajęciach wiele osób odzywa się do mnie na czacie, zadaje mi sporo pytań, prosi o poradę. Panie często przyznają, że nasze wspólne treningi wiele im dają, bo np. pomagają rozładować stres – wyjaśnia pani Judyta. Zawsze chętnie służę pomocą i zachęcam też innych, aby nie krępowali się do mnie napisać – dodaje.

Oprócz zajęć online trenerka prowadzi też cykl związany ze zdrowym odżywianiem. W jego ramach pokazuje, co warto jeść, aby zachować zdrową i szczupłą sylwetkę, a z czego lepiej zrezygnować.

Co prawda, nie jestem dietetykiem, ale myślę, że nie trzeba być jakimś wybitnym specjalistą, by świadomie się odżywiać, czyli np. obniżać zawartość cukru w swoich posiłkach i jeść więcej warzyw i owoców – zaznacza.

Tekst: AZ-H