To będzie prawdziwa gratka dla fanów dobrego, mocnego punk rocka. W piątek, 28 lutego, przed jaworznicką publicznością wystąpi legendarny zespół Dezerter.

Grupa w swoich piosenkach opisuje polską, często niełatwą rzeczywistość. Wychowały się na nich trzy pokolenia Polaków. Na scenie Domu Kultury w Szczakowej zespół pojawi się o godz. 19.00. Muzycy i organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert!

Zagramy nasze najpopularniejsze utwory, które powstały na przestrzeni 39 lat istnienia zespołu – podkreśla Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów. Nie zabraknie więc kawałków z lat 80., 90. i tych, które stworzyliśmy po 2000 roku – dodaje.

Zespół powstał w 1981 roku jako SS-20, co było nawiązaniem do radzieckich rakiet z głowicami nukleiarnymi. Muzycy zostali jednak zmuszeni do znalezienia innej nazwy. W 1983 roku nagrali singiel, “Ku przeszłości”, a w roku 1985 dwie kompilacje, “Falę” i “Jak punk to punk”. Dwa lata później na koncie zespołu znalazły się kolejne płyty – ocenzurowana “Kolaboracja” i wydany w USA album “Underground Out Of Poland”. Później były takie krążki, jak “Kolaboracja II”, “Wszyscy przeciwko wszystkim”, “Blasfemia”, “Ile procent duszy?”, “Deuter”, “Mam kły mam pazury”, “Ziemia jest płaska”, “Decydujące starcie”, “Nielegalny zabójca czasu”, “Prawo do bycia idiotą” i “Większy zjada mniejszego”. W 2016 roku został wznowiony singiel “Ku przyszłości”, a rok temu pojawił się minialbum “Nienawiść 100%”.

Utwory z tej płyty są punktem kulminacyjnym naszych koncertów – zaznacza Krzysztof Grabowski.

Zapytany o to, co sprawia, że mimo upływu lat Dezerter wciąż ma rzesze wiernych fanów, odpowiada:

Po pierwsze, robimy swoje i nie staramy się nikomu przypodobać. Po drugie, teksty naszych piosenek są reakcją na otaczającą nas rzeczywistość i to podoba się słuchaczom. A po trzecie, nie bazujemy na naszych starych utworach, ale wciąż staramy się tworzyć nowe. Myślę, że właśnie dzięki temu nasza popularność od lat jest na stałym poziomie – podkreśla.

Koncert grupy Dezerter odbędzie się w ramach drugiej edycji dekaTON-u, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. W sobotę, 18 stycznia, jaworznianie bawili się przy piosenkach Natalii Przybysz. Gwiazda promowała swój najnowszy album “Jak malować ogień”. Był soul, był jazz. Nie zabrakło również bluesa.

Grupę tworzą obecnie wokalista i gitarzysta Robert Matera, perkusista i autor tekstów Krzysztof Grabowski i basista Jacek Chrzanowski.

Na szczakowskiej scenie wystąpią jeszcze Baranovski i zespół Sorry Boys. Koncert pierwszej z tych gwiazd zaplanowano na 28 marca o godz. 19.00. Grupa Sorry Boys zawita do Jaworzna 25 kwietnia (też o 19.00). Bilety na każdy z koncertów kosztują 40 zł. Można je kupić w kasie Domu Kultury w Szczakowej lub przez internet (na stronie www.bilety.mckis.jaw.pl).

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska