Instruktorzy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu rozszerzają swoją ofertę kulturalną w sieci o warsztaty online. Dotychczas na facebookowym profilu MCKiS-u publikowaliśmy przede wszystkim tutoriale, czyli instruktażowe filmiki i galerie zdjęć z propozycjami zajęć, które można zorganizować w domowym zaciszu.

Nadszedł jednak czas, by życie kulturalne powoli zaczęło wracać do normy. Dzięki prowadzonym na żywo warsztatom online, chcemy z powrotem dotrzeć do ludzi i zachęcić ich do obcowania z kulturą – podkreśla Ewelina Ogiołda, kierująca działalnością klubów Niko, Kasztan, Gigant i Strażak. Powrót do normalności będzie jednak odbywać się stopniowo.

Na razie nasze propozycje skupiają się na kontaktach internetowych. Ale gdy już będzie to możliwe, otworzymy nasze pracownie i wznowimy zajęcia, oczywiście na nowych zasadach, z zachowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa – zaznacza Agata Stelmachów, kierowniczka Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej, a także klubów Pod Skałką i Wega.

Jaworznianie korzystający z oferty placówek MCKiS-u dobrze rozumieją całą sytuację. W czasie pandemii chętnie korzystają z propozycji, które pracownicy klubów i domu kultury publikują na Facebooku. Jedną z takich osób jest np. pani Joanna, mama maleńkiej Marysi. Jaworznianka śledzi pomysły instruktorów MCKiS i wykorzystuje je do zabaw z córeczką.

Lubimy spędzać czas razem, kreatywne zabawy pozwalają nam bardziej cieszyć się wspólnymi chwilami, wspierają rozwój Marysi – podkreśla.

Wśród najnowszych propozycji oferowanych przez pracowników MCKiS-u znajdą się m.in. prowadzone na żywo przez internet warsztaty ceramiczne i szydełkowania. Pierwsze z tych zajęć zorganizuje na Facebooku Małgorzata Wosik. Chętnych nie brakuje.

Panie, które już wcześniej brały udział w zajęciach w Kasztanie, już od kilku tygodni nie mogły doczekać się, kiedy znów będziemy mogły się spotkać. Myślę więc, że warsztaty online w obecnej sytuacji to dobre rozwiązanie – podkreśla instruktorka.

“Spotkania” miłośników szydełkowania poprowadzi z kolei Renata Palęga z Klubu MCKiS Niko.

Co prawda, każdy będzie brał w nich udział przed ekranem komputera czy smartfona, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na bieżąco, np. za pośrednictwem czatu, wymieniać się uwagami, zadawać pytania, wysyłać zdjęcia – zaznacza.

To jednak nie koniec propozycji, jakie pani Renata ma dla mieszkańców Jaworzna. Niebawem na facebookowym profilu MCKiS-u jaworznianie będą mogli obejrzeć wystawę jej rysunków. Jest autorką pięknych pejzaży, portretów i grafik. Są monochromatyczne.

Wbrew pozorom czerń biel i wszystko, co jest pomiędzy nimi, jest naprawdę fascynujące – podkreśla.

MCKiS ma też w planach inne wystawy, które będzie można zobaczyć w internecie. Wśród nich znajdą się np. plenerowa ekspozycja zdjęć biorących udział w konkursie fotograficznym “Byczyna, gdzie to jest” i wystawa prac dzieci, które brały udział w zajęciach artystycznych.

To jednak nie koniec propozycji oferowanych w sieci przez pracowników MCKiS-u. Coraz większą popularnością cieszy się np. cykl “Graj z MCKiS”, prowadzony przez Agatę i Radosława Kałużów. W każdym odcinku instruktorzy opisują po dwie gry planszowe.

Ciekawe pomysły dla całych rodzin ma też Bernadeta Zapała z Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Już niebawem ukażą się jej tutoriale, w których podpowiada, jak przygotować domowy teatrzyk. Instruktorka planuje też nakręcić krótką etiudę, która zostanie wyświetlona na Facebooku.

Z kolei Agata Woszczyna z klubu “Pod Skałką” zaprezentuje kolejne przeróbki odzieżowe, jak i inne swoje pomysły. W najbliższym odcinku internauci obejrzą instruktaż, jak wykonać zabawkę dla kota.

MCKiS ma też propozycje dla osób spragnionych ruchu. Oprócz fitnessu online prowadzonego przez Judytę Fidzińską z klubu “Gigant” od tego tygodnia m.in. lekcji hip-hopu uczy w sieci Aneta Szczyrzyca, też z klubu “Gigant”, a warsztaty przygotowujące do spacerów z kijami prowadzi Kinga Jończyk z klubu “Niko”. Zajęcia nordic walking w formie instruktażowych filmików zorganizuje też Anita Mika z DK Szczakowa.

Poza tym pracownicy MCKiS-u cały czas szyją maseczki ochronne, które co tydzień przekazują personelowi Zespołu Lecznictwa Otwartego.

Do tej pory do ZLO trafiło 1,2 tys. naszych maseczek. Kolejna dostawa już 8 maja – informuje Monika Kuś z działu Promocji i Informacji MCKiS.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska