Jaworzno zmienia się z każdym miesiącem. Przebudowy dróg, nowe miejsca rekreacji, place zabaw, boiska, siłownie pod chmurką i parki, do których wypoczywać przyjeżdżają nawet mieszkańcy okolicznych miast. Mamy też nagrodzony niedawno wodny plac zabaw, nowoczesne autobusy elektryczne i tanią komunikację miejską. Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, ale pomysłów, by je jeszcze ulepszać, wciąż nie brakuje.

Doskonałą formą unowocześniania miasta i sprawiania, by żyło się w nim jeszcze wygodniej, jest Jaworznicki Budżet Obywatelski. Owocem tego przedsięwzięcia jest sporo zrealizowanych już inwestycji. Tutaj to mieszkańcy decydują o inwestycjach, które będą zmieniać miasto. W Jaworznie powstały już między innymi tężnia solankowa, dodatkowe miejsca parkingowe czy boiska sportowe. Wielu mieszkańców chętnie angażuje się w takie przedsięwzięcia. Uczestniczą w spotkaniach, przygotowują projekty i głosują. W końcu to przecież jaworznianie najlepiej wiedzą, czego im najbardziej brakuje w ich mieście.

W tym roku w Jaworznie zorganizowano już siódmą edycję budżetu obywatelskiego. Do tej pory właściwie największą popularnością cieszyły się projekty, które związane były z rekreacją i aktywnym wypoczynkiem. W tym roku jest inaczej, bo najwięcej głosów zdobył projekt, który przewiduje budowę chodników. Nowe, wygodne ciągi piesze w dzielnicach Jaworzna z pewnością wkrótce powstaną. Ale to nie wszystko. Jaworznianie zagłosowali też na budowę pumptrucka. Specjalny tor do jazdy na jednośladzie, najeżony muldami i ostrymi zakrętami, ma powstać w rejonie Hali Widowiskowo-Sportowej.

Wśród entuzjastycznych głosów popierających wybrane przez jaworznian inwestycje, nie brakuje też krytyki. Malkontenci mają najróżniejsze zarzuty. Niektórym nie podoba się lokalizacja obiektu, a inni nie rozumieją, dlaczego wśród zgłoszonych pomysłów w ogóle znalazł się ten dotyczący budowy chodników.

No cóż, JBO to wielka szansa, by mieszkańcy mogli mieć realny wpływ na to, jak zmienia się ich miasto. To zupełnie inne możliwości niż komentowanie w internecie. Może za rok głosujących w ramach JBO będzie jeszcze więcej.

Tekst: Grażyna Dębała