Nikogo, kto ma bliski kontakt z młodym pokoleniem, nie trzeba przekonywać, jak trudne to wyzwanie, sprostać tytułowemu hasłu, które obowiązywało w Klubie “Wega” dnia 24 października podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Otyłością. I chociaż stali bywalcy zapowiadali wcześniej, że właśnie w tym dniu omijać będą klub szerokim łukiem, to ciekawość i przywiązanie wzięły górę.

Młodzi ludzie – Alicja, Weronika, Nikola, Maja, Michalina, Julia, Igor i Wiktoria- aktywnie włączyli się w akcję informacyjno-edukacyjną, rozdając ulotki, prowadząc konkurencje sportowe, ważąc i mierząc rówieśników, a także prezentując wiadomości i częstując zdrowymi przekąskami. Oprócz tego obliczano wskaźnik BMI i wnikliwie analizowano wystawę dotyczącą zdrowego odżywiania. Uczestnicy poznali również 10 zasad prawidłowego odżywiania, a później odbył się sprawdzian wiedzy w postaci wyklejanek. Należało przyporządkować zdrowe pokarmy do szczupłej sylwetki, a niezdrowe do sylwetki z nadwagą.

Odbyła się również degustacja zdrowych produktów, wśród których można wymienić: warzywa, owoce, wodę mineralną, naturalny jogurt itp. Szczególnym przysmakiem okazała się sałatka z suszonymi pomidorami, żurawiną, słonecznikiem, pestkami dyni, ogórkiem, rukolą i sałatą rzymską.

Mając przed oczami duży plakat piramidy zdrowia zachęcano do zdrowego ruchu, uprawiania sportów i zmiany nawyków żywieniowych – do spożywania 5 razy dziennie warzyw i owoców, unikania cukru i soli oraz tłuszczów zwierzęcych i potraw wysoko przetworzonych. Tytuł Mistrzyni przysiadów zdobyły ex aequo Wiktoria Klimczak i Wiktoria Nowak, a tytuł Mistrza – przypadł Wiktorowi Zielińskiemu.

Materiały edukacyjne udostępniła Pani Katarzyna Domagała z Działu Oświaty Zdrowotnej oraz Pani Katarzyna Drej z Działu Higieny Dzieci i Młodzieży Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie.

Otyłość to choroba, jedno z najgroźniejszych schorzeń XXI wieku. Zwiększa ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu, cukrzycy i niektórych nowotworów. Wg statystyk coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednia dieta (nadmierne spożycie żywności wysokokalorycznej typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych) oraz brak aktywności fizycznej Możemy to zmienić. Temu służy także edukacyjno-informacyjna kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia “Planuję długie życie”.

Dziś jest dobry dzień żeby zacząć zdrowo żyć!