Ferie zimowe dla uczniów naszego województwa dobiegają końca. Młodzi ludzie wypoczywać będą już tylko do końca tygodnia, a od poniedziałku, 27 stycznia, znów usiądą w szkolnych ławkach.

W tym roku aura niezbyt sprzyjała jaworznianom, którzy liczyli na szaleństwa na śniegu. W mieście białego puchu dotąd nie było. Mimo to wypoczywający uczniowie nie mogli narzekać na nudę. W Jaworznie działo się naprawdę sporo. Były zajęcia sportowe, artystyczne, naukowe i liczne wycieczki, a na stacji w Szczakowej zatrzymał się Złoty Pociąg Kolei Śląskich.

Młodzi jaworznianie czas przerwy od szkolnych obowiązków bardzo chętnie spędzali, korzystając z propozycji Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Ogromną popularnością cieszyło się miejskie lodowisko. Właśnie tam przeprowadzono akcję pod hasłem “Bezpieczna ślizgawka”. To wspólne przedsięwzięcie MCKiS, policjantów i strażaków.

Przypominamy młodym ludziom o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem podczas uprawiania sportów zimowych. Przy okazji uczulamy ich też na niebezpieczne sytuacje, z jakimi mogą się spotkać, spędzając ferie zimowe w mieście – tłumaczy Monika Śliwińska z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Młodzi ludzie chętnie wybierali też zajęcia proponowane przez poszczególne kluby MCKiS. Oferta “Akcji Zima” była bogata i bardzo różnorodna, aby niezależnie od zainteresowań każde dziecko mogło znaleźć ciekawą propozycję dla siebie.

Dzieci podczas warsztatów przygotowanych w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego mogły ulepić skrzaty i donice z gliny, uszyć dinozaury z filcu i ozdobić pudełeczka na drobiazgi, a także wykonać superrozciągliwe slimy z brokatem i barwnikami. Nie zabrakło także wycieczek. Na jednej z nich uczestnicy mogli poznać proces powstawania bombek szklanych, a także samodzielnie jakąś pomalować. Była też wycieczka do kina – wspomina Agata Stelmachów, kierownik zespołu obiektów kulturalnych MCKiS.

80 młodych jaworznian ferie zimowe spędziło na zajęciach organizowanych przez nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3.

Zajęcia odbywały się w pierwszym tygodniu ferii. Mieliśmy zawody sportowe, wycieczkę do kina i Parku Wodnego w Krakowie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w Muzeum Miasta Jaworzna, gdzie odbyły się warsztaty z kaligrafii oraz budowanie z klocków Mapple. Mieliśmy też w naszej szkole Dzień Naukowca, kiedy uczniowie przeprowadzali doświadczenia i poznali podstawowe prawa fizyczne i chemiczne – opowiada Rafał Soból, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Jaworznie.

Ciekawą propozycję przygotowały Koleje Śląskie. Poza tym, że w czasie ferii uczniowie pociągami podróżowali za darmo, to w sobotę, 18 stycznia na stacji w Szczakowej zatrzymał się Złoty Pociąg, który tym razem jechał z Katowic do Krakowa. Pasażerowie podróżowali, legitymując się tylko wejściówkami.

Ta propozycja Kolei Śląskich spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie, a uczestnicy wycieczki bawili się świetnie – podkreśla Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Do Jaworzna Złoty Pociąg przyjechał o 7.25. Aby rozruszać nieco zaspanych pasażerów, na stacji zorganizowano dla najmłodszych zabawy i tańce. Po peronie spacerowały Myszka Miki i Myszka Minnie oraz Spider-Man. Był też słodki poczęstunek. Przed godziną 8 pociąg odjechał do Krakowa.

Już tylko dwa dni laby zostały, nim uczniowie wrócą do szkół. Warto dobrze wykorzystać ten czas. Dzieci, które włączyły się do Akcji Zima z klubem Strażak w czwartek, 23 stycznia, pojadą do sali zabaw w Mysłowicach. W Domu Kultury w Szczakowej w piątek będzie jeszcze bal karnawałowy, a w ciężkowickiej Wedze wspólne śpiewanie karaoke. W programie na czwartek i piątek jest też Feriowy Maraton Taneczny organizowany przez instruktorów klubu Gigant w hali sportowej w Osiedlu Stałym.

Tekst: GD