W piątkowe popołudnie (28 lutego) w Hali MCKiS przy ul. Inwalidów Wojennych na Osiedlu Stałym wystartowała kolejna już edycja popularnego Grand Prix Jaworzna w Szachach. Impreza prowadzona jest – jak w zeszłym roku – w formule dziewięciu cykli rozgrywkowych, które zakończą się ostatnim finałowym turniejem w listopadzie i po zliczeniu wszystkich punktów wyłonią najlepszych szachistów w naszym mieście.

Zawody rozgrywane są systemem szwajcarskim, a tempo gry poszczególnych edycji i rywalizacja w nich toczyć się będzie naprzemiennie: albo P’10 – 10 minut na zawodnika na dystansie 7 rund, albo 3+2 na dystansie 9 rund. Celem Grand Prix jest popularyzacja oraz doskonalenie umiejętności gry w szachy, a także integrowanie środowiska dzieci i młodzieży. W zmaganiach mogą brać udział wszyscy chętni i nie ma obowiązku uczestnictwa we wszystkich edycjach. Do klasyfikacji zaliczone będą wyniki z tych cykli, w których zawodnik startował. Turniej rozgrywany jest w jednej grupie (OPEN), w ramach tej grupy prowadzona będzie dodatkowa klasyfikacja juniorów do lat 8, do lat 10, do lat 12 i do lat 14. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, które zostaną przekazane po finałowych zmaganiach.

Zwycięzcą piątkowych zmagań prowadzonych tempem P’10 został Seweryn Stokłosa, który zgromadził 6 punktów gwarantujących mu “fotel” lidera. Miejsce drugie z identyczną liczbą zdobytych punktów zajmuje po pierwszej edycji Jacek Stachańczyk, a na trzeciej pozycji uplasowała się w piątek – z 5,5 punktami na koncie – Jolanta Guzik. Tyle samo zdobytych “oczek” mieli także kolejni szachiści: czwarty Karol Pinkas oraz piąty Zbigniew Kądziołka, z kolei na pozycjach 6-8 znajdują się szachiści z “ugranymi” 5 punktami (odpowiednio: Piotr Siedliński, Marcin Rosicki oraz Igor Musiał).

Najlepszymi juniorami na chwilę obecną są Igor Musiał oraz wicelider tej klasyfikacji Bartosz Musiał (miejsce 28 w “generalce” – 3,5 pkt). Prowadzona jest też klasyfikacja szachistów bez kategorii, a w niej najlepsza trójka na razie kreśli się następująco: pierwsze miejsce – Zvonko Grzetic, drugie – Krzysztof Mirocha i trzecie – Przemysław Nogaj.

Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, a widać wyraźnie iż popularność Grand Prix z roku na rok rośnie. Na pierwszym starciu zebrała się rekordowa liczba zawodników, w tym młodych szachistów, którzy coraz śmielej próbują swoich sił z doświadczonymi rywalami. Łącznie w piątkowym pierwszym turnieju na szachownicach walczyło 49 zawodników nie tylko z Jaworzna, ale także reprezentantów ościennych miast (między innymi z Krakowa, Katowic, Olkusza, Rudy Ślaskiej, Czeladzi czy Chrzanowa).

Kolejna druga edycja turnieju zaplanowana jest już na piątek 20 marca (tempo 3+2), a rozpocznie się tradycyjnie w Hali MCKiS na Osiedlu Stałym przy ul. Inwalidów Wojennych 18 o godzinie 16.30. Zgłoszenia prosimy kierować za pośrednictwem systemu chessarbiter.com najpóźniej na dwa dni przed rozpoczęciem zawodów. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wszelkie szczegóły dotyczące turnieju można zasięgnąć bezpośrednio u pani Jolanty Guzik (tel. 609-554-126) oraz na stronie internetowej www.jksz.mckis.jaw.pl.

Wyniki I edycji znajdują się TU.
Regulamin Grand Prix dostępny jest: TUTAJ.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!