Prace przy tworzeniu parku miejskiego na terenie zrekultywowanej hałdy Piłsudski dobiegają końca. W końcówce tego roku będziemy mogli już sprawdzić wszystkie atrakcje tego miejsca.

Nowy park to ponad 20 hektarów zieleni, alejki dla spacerowiczów, ławki i miejsca do aktywnego wypoczynku. To będzie kolejne atrakcyjne miejsce rekreacji, wypoczynku i relaksu w naszym mieście. Wszystko ma być gotowe do 30 listopada, a jaworznianie będą mogli w pełni korzystać z tej przestrzeni już w grudniu.

Większość prac właściwie została wykonana. Aktualnie na parkowych alejkach kładziona jest ostatnia warstwa nawierzchni. Trwają też jeszcze prace przy tworzeniu dużego parkingu w rejonie skrzyżowania ulicy Radwańskich z Reja. Wkrótce przy alejkach staną kosze na śmieci, bo miejsca na to są już przygotowane – wylicza Dawid Litka z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Nowy park ma być przede wszystkim miejscem wypoczynku dla jaworznian zmęczonych miejskich hałasem. Będzie tam mnóstwo zieleni. Spacerowicze będą mogli korzystać z parkowych alejek o długości 4,5 kilometra. Można będzie też usiąść na ławce i odpocząć.

Nie zabraknie propozycji dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Na terenie parku będzie boisko do siatkówki plażowej i plac do gry w bulle. Będą też stojaki, gdzie rowerzyści będą mogli bezpiecznie zaparkować swoje jednoślady.

Park położony w centrum miasta to nie tylko kolejna propozycja wypoczynku dla mieszkańców, ale też korzyści ekologiczne. W ramach tej inwestycji zagospodarowano zdegradowany obszar poprzemysłowy. Pokopalniany teren staje się obszarem czynnym biologicznie, który będzie wypełniał ważne zadanie dla ekosystemu miejskiego. Pokopalniana hałda będzie teraz wspomagać proces “napowietrzania miasta”, stając się tzw. green infrastructure.

Jaworzno może pochwalić się dużą powierzchnią terenów zielonych. Mieszkańcy cenią sobie te miejsca, dlatego miasto dba o to, by tworzyć kolejne przestrzenie, gdzie można będzie aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu. Powstający park w osiedlu Stara Huta będzie kolejnym takim punktem na mapie naszego miasta – wyjaśnia Dawid Litka.

W nowym parku w Starej Hucie wygodnie wypoczywać będą też osoby niepełnosprawne, bo infrastruktura dostosowana zostanie do ich potrzeb.

Inwestycja kosztować będzie w sumie blisko 4 mln zł, z czego ponad połowę pokryje unijne dofinansowanie.

Tekst: GD