Po rozegraniu cyklu 9 turniejów, w piątek – 8 listopada – poznaliśmy najlepszych szachistów Jaworzna!

Zawody rozpoczęły się w marcu tego roku i każdego kolejnego miesiąca (bez wakacji) miały swoją kolejną odsłonę w hali MCKiS na Osiedlu Stałym. Listopadowy turniej był ostatnią tegoroczną rozgrywką i ostatecznie rozstrzygnął o podziale miejsc na podium.

W decydujących zawodach bezkonkurencyjnym na szachownicy okazał się lider cyklu – Jacek Stachańczyk, który do swojego ogólnego dorobku dopisał 6 punktów za piątkowy triumf i z sumą 57,5 “oczek” pewnie został zwycięzcą całego Grand Prix.

Drugie miejsce w ostatnim turnieju (5,5 punktów) zajął Karol Pinkas, który dzięki temu awansował na podium zawodów zdobywając w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce (suma 49,5 punktów).

Trzeci w piątek, z dorobkiem identycznym jak wicelider (5,5 punktów), został Piotr Siedliński, występował on jednak tylko w trzech z dziewięciu turniejów, co pozwoliło na zajęcie 23. miejsca w generalce. Czwarty w finałowych zmaganiach był Karol Zowada, który toczył zacięta walkę o podium Grand Prix z Karolem Pinkasem. Niższa o zaledwie dwie pozycje lokata w „finale” zadecydowała o tym, że to Karol Pinkas wyszedł z tej walki zwycięsko. Warto przy tej zaznaczyć, że różnica w „generalce” pomiędzy trzecim a czwartym zawodnikiem była minimalna i wyniosła tylko jeden punkt!

Wice-liderka generalki przed ostatnim turniejem – Jolanta Guzik w piątek uplasowała się „dopiero” na 7. miejscu (4 punkty), jednak wypracowany w całym cyklu wynik pozwolił tej zawodniczce obronić „srebro” w klasyfikacji generalnej (łącznie 53,5 punkty).

Dalej klasyfikacja generalna po całym Grand Prix przedstawia się następująco:

  • V miejsce – Jan Karweta (44 punkty),
  • VI miejsce – Igor Musiał (najlepszy z juniorów – 43 punkty),
  • VII miejsce – Zbigniew Kądziołka (39 punktów),
  • VIII miejsce – Stanisław Stachańczyk (38,5 punktów).

W klasyfikacjach rankingowych wyniki przedstawiały się następująco: najlepsi z rankingiem 1000 – 1599 – 1. Sebastian Białas (9 miejsce w “generalce”) oraz 2. Dariusz Olej, z rankingiem 1600 – 1800 – 1. Andrzej Ciupek (10 miejsce w klasyfikacji końcowej) oraz 2. Jan Lipka, najlepsi zawodnicy bez kategorii 1. Zvonko Grzetic (13 w generalnej) oraz 2. Stanisław Wędzicha i 3. Roman Budziński.

Ogółem w całym cyklu rywalizowało 44 szachistów, w tym 4 juniorów – Igor Musiał, Bartosz Musiał, Bartosz Burzyński i Oskar Sówka.

Pierwsza “ósemka” w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzcy kategorii rankingowych zdobyli nagrody finansowe, z kolei najlepsi wśród kategorii juniorskich oraz pozostali otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji Grand Prix Jaworzna w Szachach.

Pełne wyniki IX edycji Gran Prix Jaworzna w Szachach znajdują się TUTAJ.

Klasyfikacja Generalna po zakończeniu GRAND PRIX znajduje się TUTAJ