“Jest taka historia, że przechodzą ciary, można ją przeczytać w Testamencie Starym”

Takimi słowami zaczyna się utwór Arki Noego “Nie cykali się”. Nie cykali się również uczestnicy VI Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej “Barka”, którzy w ubiegły piątek wystąpili na scenie przed wypełnioną po brzegi salą teatralną Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego i wymagającym jury, w którego skład wchodziły: Anna Dzierwa, Barbara Halaś i Ewelina Karweta.

Festiwal ma swoją historię związaną z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który uwielbiał śpiewać i chyba wszystkim wiadomo, że jego ulubioną pieśnią była “Barka”. To właśnie dla niego zainicjowany został w 2014 r. Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej, którego nazwa wręcz nie mogła brzmieć inaczej niż “Barka”. Festiwal, w którego tle kryje się pewna historia i ogromna wdzięczność za wyproszone łaski, które można dopisać do kolejnych cudów wymodlonych za pośrednictwem św. Jana Pawła II. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki wysiłkom organizatorów, tych samych od samego początku, czyli Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu – Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, Towarzystwu Przyjaciół Miasta Jaworzna oraz Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu im. Jana Pawła II. W tym roku swoją cegiełkę dołożył Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, który przyłączył się do współorganizacji.

22 listopada w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Pawła Silberta oraz Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka zagrano po raz szósty pod hasłem “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Na festiwalowej scenie wystąpili soliści i zespoły nie tylko z Jaworzna, bo zjawili się również goście z Bukowna, Bytomia, Rybnika, Dąbrowy Górniczej i Bielska-Białej.

Całość dokonań artystycznych oceniało wspomniane już wcześniej jury, które przesłuchało 45 podmiotów, na które składało się: 13 zespołów i 32 solistów. W sumie ponad 200 wykonawców.

Nagrody pieniężne, puchary i dyplomy i wręczyła Monika Komańska Pełnomocnik Dyrektora MCKiS ds. Organizacyjnych.

Za I miejsca zwycięskie zespoły otrzymały 400 złotych, II miejsca uhonorowano 300 złotymi, a zdobywcy III miejsc dostali 200 złotych. Soliści zostali nagrodzeni za I miejsca 300 złotych, II miejsca 200 złotych, a III miejsca 100 złotych. Były też wyróżnienia dla solistów 50 złotych, dla zespołów 100 zł.

Podczas koncertu finałowego już zapowiedziano kolejną edycję “Barki”, która mas się odbyć w 2020 r. Rok ten będzie wyjątkowy, gdyż będzie rokiem św. Jana Pawła II, dlatego siódmemu Festiwalowi “Barka” organizatorzy chcą nadać szczególnie uroczyste brzmienie, będące uhonorowaniem pamięci naszego Papieża.

Wyniki VI Festiwalu Piosenki Chrześcijańskiej “Barka”

Kategoria – DO 15 roku życia – SOLIŚCI

I miejsce – Zuzanna Madej, Szkoła Podstawowa nr 54, Bytom
II miejsce – Aleksandra Bielewicz, Szkoła Podstawowa nr 28, Hałcnów Bielsko-Biała
III miejsce – Hanna Stępniewska, Jaworzno
Wyróżnienie – Aleksandra Bojko, Szkoła Podstawowa nr 15, Jaworzno
Wyróżnienie – Zofia Pawlik, Szkoła Podstawowa nr 15, Jaworzno
Wyróżnienie – Lidia Tobiasz, Młodzieżowy Dom Kultury, Jaworzno

Kategoria – OD 16 roku życia – SOLIŚCI

I miejsce – Paweł Sulewski, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Rybnik
II miejsce – Aleksandra Łazarz, Młodzieżowy Dom Kultury, Jaworzno
III miejsce – Amelia Gibas, II Liceum Ogólnokształcące, Jaworzno

Kategoria – DO 15 roku życia – ZESPOŁY

I miejsce – Zespół “Kontrasty”, Młodzieżowy Dom Kultury, Bielsko- Biała, DK Komorowice
II miejsce – Zespół “Aniołki ze Scholki”, Parafia św. Elżbiety Węgierskiej Jaworzno-Szczakowa
III miejsce – Duet: Maria Urbanik i Zofia Pawlik, Szkoła Podstawowa nr 15, Jaworzno
Wyróżnienie – Zespół “4-ka”, Szkoła Podstawowa nr 4, Jaworzno

Kategoria – OD 16 roku życia – ZESPOŁY

III miejsce – Zespół “Alae Vocales”, schola z parafii p.w. św. Wojciecha i Katarzyny, Jaworzno

W imieniu Organizatorów SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za przybycie na Festiwal. Laureatom i ich opiekunom GRATULUJEMY.

Fotogaleria już wkrótce.