Już po raz trzeci kajakarze z całego kraju popłyną w bardzo popularnym Ogólnopolskim Spływie Kajakowym Białą Przemszą, organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu wraz z Fundacją Kajakową Tołhaj GDK oraz jaworznickim Urzędem Miejskim.

To trzydniowe święto dla miłośników spływów kajakowych, którzy już w poprzednich edycjach imprezy potwierdzili, że jest ona organizowana na najwyższym poziomie. Uczestnicy spotykają się w Jaworznie w piątek, 31 maja. W tym roku baza spływu, w związku z pracami rewitalizacyjnymi trwającymi na terenie OWR Sosina, zlokalizowana będzie na stadionie miejskim przy ul. Moniuszki (“Azotania”). Pierwszy dzień przeznaczony będzie na integrację uczestników przy gorącym posiłku i muzyce.

W sobotę, 1 czerwca o godz. 9.15 odbędzie się uroczyste otwarcie spływu. Pół godziny później kajakarze ruszą autokarami na miejsce startu, do Okradzionowa w Dąbrowie Górniczej. Stamtąd ok. godz. 10.45 wystartuje pierwszy etap spływu. To 14-kilometrowy, bardzo malowniczy odcinek do Piernikarki w Sławkowie. Po drodze zaplanowano 2-kilometrowy wyścig kajakowy. Pierwszy etap na pewno jest bardziej wymagający i przeznaczony dla kajakarzy z pewnym doświadczeniem. Po zakończeniu tego odcinka uczestnicy przeniosą się do bazy spływu. Tam zaplanowano niespodziankę dla dzieci, a później biesiadę kajakową z pokazem ognia, ogniskiem i pieczonym prosiakiem.

Niedzielny drugi etap wystartuje o godz. 10.00 z Piernikarki. Po 8 kilometrach zakończy się w sosnowieckich Maczkach. Na mecie kajakarze będą mogli zjeść ciepły posiłek, a na godz. 14.00 zaplanowane jest oficjalne zakończenie spływu.

Znowu jestem pozytywnie zaskoczony frekwencją. Po 8 dniach od rozpoczęcia zapisów mieliśmy już 120 zgłoszonych osób z całej Polski. Kajakarze bardzo lubią Białą Przemszę, bo to fantastyczna, urokliwa rzeka. Od uczestników płyną wyjątkowo dobre opinie dotyczące organizacji, co bardzo mnie cieszy. Sam zresztą mogę potwierdzić, że nasza współpraca z MCKiS-em i Urzędem Miejskim układa się świetnie – podkreśla Mariusz Sikora z Fundacji Tołhaj GDK, komandor spływu.

Chętni do wzięcia udziału w tej imprezie mogą zapisać się na poszczególne dni (opłata za 1 dzień wynosi 50 zł, kiedy mamy własny sprzęt pływający i 70 zł, jeśli chcemy skorzystać ze sprzętu organizatorów) albo wykupić pełen, trzydniowy pakiet (opłaty to odpowiednio 90 zł z własnym sprzętem i 120 zł ze sprzętem wypożyczonym od organizatora). Wpisowe dla dzieci poniżej 10 roku życia wynosi 50 zł, a osoby towarzyszące, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, ale nie będą płynąć, zapłacą 60 zł. Warto się pospieszyć, bo limit kajakarzy wynosi 250 osób. Zapisywać można się przez stronę www.mckis.jaw.pl. Tam też znajdziemy regulamin i szczegóły imprezy.

Tekst: DL