Chociaż Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca, 4-dniowe Spotkania Teatralne, które cyklicznie odbywają się w Teatrze Sztuk można uznać za nasze święto teatru.

XXVIII Spotkania Teatralne trwały od 17 do 20 października i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdego dnia wystawiany był jeden spektakl. Aż trzy spośród czterech proponowanych spektakli zrodziły się właśnie w Teatrze Sztuk.

Taka jest idea naszego teatru. Jesteśmy producentami, a nie agencją, która sprowadza grupy teatralne z zewnątrz. Te spotkania są okazją, aby przedstawić rodzimej publiczności efekty pracy ludzi, dla których teatr jest pasją. Pokazaliśmy najnowsze spektakle – skomentowała Ewa Sałużanka, dyrektor CK Teatr Sztuk.

Pierwszego dnia wystąpili członkowie warsztatów grupy Kamila Bzukały z czarną komedią “Wdowy” Sławomira Mrożka. Piątkowe popołudnie widzowie mogli zobaczyć tragikomedię “Arcydzieło na śmietniku” – historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. W tym spektaklu wystąpili Elżbieta Okupska i Dariusz Wiktorowicz z Teatru Rozrywki i Formacji Artystycznej Kandyd 2. Niestety spektakl z trzeciego dnia, czyli “Upalny dzień” J. Wasylkowskiego został odwołany ze względu na absencję chorobową jednego z aktorów. Tegoroczne Spotkania Teatralne zakończyła farsa Gabrieli Zapolskiej “Ich czworo” w reżyserii Kamila Bzukały, który również przygotował spektakl na pierwszy dzień imprezy.

Wyreżyserowałem dwa spektakle. Jeden z grupą, z którą współpracuję na warsztatach, a drugi ze znajomymi ze szkoły aktorskiej. Poza tym w obu sztukach gram. Lubię klasyczne utwory, brakuje mi tego w życiu, teatrze. Chciałabym, abyśmy nie odchodzili od takich tekstów, bo one są na czasie. Farsa Zapolskiej porusza pewne problemy, które można odnaleźć w współczesnym życiu. Autorka pokazywała, jak niezrozumienie siebie i własna głupota mogą skazić innych. – powiedział Kamil Bzyku Bzukała.

Tekst: Ewa Szpak