Nowe obostrzenia związane z pandemią zawiesiły działalność instytucji kulturalnych. To oznacza, że tradycyjne, stacjonarne zajęcia prowadzone przez instruktorów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu przynajmniej do 29 listopada nie mogą się odbywać. Kultura znów przeniosła się do sieci.

Mamy w tym zakresie całkiem spore doświadczenie. Już wiosną przetestowaliśmy możliwość prowadzenia zajęć przez internet. To oczywiście nie to samo, co bezpośrednie spotkania, ale w warunkach pandemii, przy zachowaniu koniecznych ograniczeń, nieźle się sprawdza. Zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku – podkreśla Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Jest w czym wybierać

Na propozycje instruktorów MCKiS nie trzeba było długo czekać. Zajęć w sieci jest naprawdę dużo. To zajęcia plastyczne, artystyczne i sportowe adresowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci.

Prowadzę treningi fitness online. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Spotykamy się w poniedziałki, środy i piątki. Początek o godzinie 18. Znaleźć nas można na Facebooku w grupie Fitness w koronie. Zajęcia są bezpłatne, wystarczy dołączyć do grupy – zachęca Judyta Fidzińska, instruktorka MCKiS.

Mimo pandemicznych obostrzeń wciąż z kijami maszerują przedstawiciele grupy Nord Walkers.

Nie możemy organizować teraz dużych eventów, ale możemy chodzić w gronie rodzinnym czy trenować indywidualnie, do czego bardzo zachęcam – mówi Kinga Jończyk, instruktorka MCKiS.

Relacje fotograficzne z treningów obejrzeć można na profilu facebookowym klubu Niko.

Można się też wybrać na zajęcia artystyczne. Propozycje regularnie zamieszczane są na profilu facebookowym Miejskiego Centrum Kultury
i Sportu. Swoje zajęcia z pracowni plastycznej Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w zdalną formę z powodzeniem przekształca Angelina Więckowska.

Zajęcia będę przygotowywać w formie fotograficznych instruktaży, będą też filmiki. Planuję trzy takie zajęcia warsztatowe w tygodniu – zapowiada Angelina Więckowska.

Podczas jej zajęć powstaną m.in. bransoletki ze sznurka, kwiatowa przypinka z organzy, pudełko na herbatę czy szalik.

W ramach zajęć w sieci chętni będą mogli wspólnie z instruktorami MCKiS przygotować świąteczne kartki, a także upiec bożonarodzeniowe pierniczki oraz je ozdobić. W sieci obejrzeć można będzie też wystawę, która złożona jest z najlepszych prac przygotowanych w ramach konkursu “Kwiaty Ojca Świętego – Jana Pawła II” oraz wysłuchać koncertu papieskiego i koncertu kolęd.

To nie wszystkie internetowe niespodzianki. Pracownicy MCKiS już pracują nad dwoma spektaklami. Pierwszy zobaczyć można będzie na początku grudnia, przy okazji św. Mikołaja, a drugi to jasełka. Dzieci będą mogły też słuchać najpiękniejszych bajek czytanych przez instruktorów MCKiS.

Warto obejrzeć, warto posłuchać

Kulturalną ofertę do sieci przeniósł też Teatr Sztuk. Propozycje tej instytucji śledzić można na profilu facebookowym oraz kanale youtube. W każdy czwartek Dominik Socha czyta “Pana Tadeusza”, cyklicznie pojawiają się też fragmenty wspomnień z książki “Jaworzno żyje we mnie” Józefa Saługi. Kasia Pokuta prowadzi w sieci “Robótki artystyczne”, a Tomasz Klauza zaprasza na cykl “Warto obejrzeć”. “Muzyczne historie” w sieci opowiada Maciej Talaga.

Świetne lekcje muzealne w sieci publikują pracownicy Muzeum Miasta Jaworzna. Na profilu facebookowym muzeum zobaczyć można m.in. pamiątki z I i II wojny światowej, o których bardzo ciekawie opowiada Tomasz Karżewicz, adiunkt z Muzeum Miasta Jaworzna. Jest też opowieść o głównych cechach dziedzictwa materialnego i artystycznego dawnych mieszkańców Jaworzna przygotowana przez Iwonę Brandys, kustosza jaworznickiego muzeum czy historia niemieckiego obozu koncentracyjnego, obozu pracy i eksperymentalnego więzienia dla młodocianych więźniów działającego w Jaworznie w latach 1943-1956 opowiedziana przez Adriana Ramsa.

Zachęcam do oglądania – podkreśla Iwona Brandys.

Do śledzenia profilu facebookowego zachęcają tez instruktorzy z Centrum Kultury Archetti.

Już niebawem znaleźć tam można będzie przedstawienia teatralne, spotkania muzyczne, animacje plastyczne, warsztaty artystyczne i kącik bajkowy – wyliczają instruktorzy z CK Archetti.

Sporo ciekawych internetowych propozycji przygotowali też pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury oraz eM Bandu Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna. Warto więc odwiedzać internetowe strony tych placówek.

Specjalnie dla miłośników książek

Nowe rozwiązanie wprowadziła Miejska Biblioteka Publiczna. Książki można zamówić elektronicznie lub przez telefon, a później odebrać o umówionej godzinie. Wybrane pozycje trzeba zarezerwować w katalogu elektronicznym biblioteki, zamówić telefonicznie lub za pośrednictwem e-maila.

Osoby, które nie posiadają hasła do osobistego konta czytelnika, prosimy o kontakt w celu wygenerowania hasła startowego. Po skompletowaniu zamówienia, zadzwonimy i ustalimy termin odbioru. Wskazane materiały będzie można odebrać o umówionej godzinie przed wejściem do bibliotek – informuje Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Tekst: Grażyna Dębała