Znamy już zwycięzców XI edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego “Magia kolorów”. Tym razem temat konkursowych prac nawiązuje do twórczości Stanisława Moniuszki, bo właśnie w 2019 roku przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora.

Pierwszy temat odnosi się do “Halki”. Akcja opery rozgrywa się na Podhalu, więc uczestnicy konkursu przedstawiali architekturę tego regionu i góralskie stroje. Drugi nawiązywał do “Strasznego dworu”. Uczestnicy konkursu, którzy wybrali ten temat, wprowadzali nas do wnętrza dworu szlacheckiego. Trzeci temat opierał się na operze “Flis” i nawiązywał do kujawiaka i krakowiaka, polskich tańców narodowych – wyjaśnia Dorota Pamuła, instruktor terapii zajęciowej WTZ PSONI koło w Jaworznie.

Z tym trudnym tematem niepełnosprawni artyści poradzili sobie doskonale i również w tym roku urzekli jurorów.

Z roku na rok coraz trudniej jest wyłonić zwycięzców, bo prace prezentują coraz wyższy poziom artystyczny. Tym razem temat był bardzo ambitny, ale uczestnicy nie zawiedli. Podeszli do zadania w sposób niezwykle kreatywny. Prace są piękne i bardzo pomysłowe – ocenia Maria Materla, jurorka konkursu i pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych.

W ramach XI edycji Regionalnego Konkursu Plastycznego nadesłano 60 prac. Ich autorzy to niepełnosprawni podopieczni ośrodków w Jaworznie, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Chorzowie, Rybniku, Mysłowicach, Katowicach, Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Bielsku-Białej i Zabrzu.

Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Myślę, że jego siła tkwi w idei, by pokazać wartość twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych – podkreśla Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

W tym roku pierwszą nagrodę w Regionalnym Konkursie Plastycznym “Magia Kolorów” otrzymał Dariusz Dudek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Jaworznie. Miejskie drugie zajęła praca Agnieszki Guzik z WTZ w Sosnowcu, a trzecią nagrodę odebrała Agnieszka Rusiecka, która również reprezentowała WTZ w Sosnowcu.

Konkursowe prace można oglądać w Galerii ExLibris naszej MBP. Prezentowane tam będą do 12 października. Kto nie zdąży obejrzeć wystawy w naszym mieście, będzie mógł ją zobaczyć w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Tam prezentowane będą w Dziale Integracyjno-Terapeutycznym (ul. Ligonia 5), od 9 grudnia do 28 lutego 2020 r., a od 2 marca do końca tego miesiąca prace obejrzeć można będzie w Mysłowickim Ośrodku Kultury (ul. Grunwaldzka 7).

Tekst: GD