Św. Mikołaj nie zapomniał o dzieciach w Ciężkowicach. Dla wszystkich którzy odwiedzili Klub “Wega” w przeddzień imienin legendarnego biskupa z Miry, Miejskie Centrum Kultury i Sportu przygotowało słodkie co nieco.

Mikołaja reprezentowali jego asystenci, śnieżynki oraz elfy. Prowadzili oni mikołajowy quiz i mikołajkowe warsztaty plastyczne. Pozostali uczestnicy spotkania zaśpiewali piosenkę pt. “Zima w rytmie rock’n’rolla”, wprowadzając obecnych w zimowy klimat. Śnieżynki przybliżyły mikołajową legendę. Ci którzy zatrzymali się na dłużej, mieli okazję przenieść się w świat drewnianych klocków konstrukcyjnych Maple. Grali w planszówki i inne gry świetlicowe.

Św. Mikołaj – jak pisze Barbara Ogrodowska w książce “Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne” – gruntownie zmienił swój wygląd. Wizerunek biskupa w purpurowej szacie, w infule na głowie, z pastorałem w dłoni coraz częściej bywa zastępowany obrazem wesołego rumianego staruszka z dużym brzuszkiem, w czerwonym ubraniu, w czapce z pomponem i z białą brodą w otoczeniu reniferów i elfów. Niezmienna jest jedynie dobroć świętego, jego miłość do dzieci i szczodrość.

Tekst: Wanda Ciołczyk