Jaworznicka pięściarka Ewa Białas już po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł młodzieżowego mistrza Polski. Nie miała sobie równych na ringu Młodzieżowych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w Boksie (U-23) rozegranych w Grudziądzu od 13 do 17 października.

Jestem bardzo zadowolona i dumna, że po raz drugi obroniłam tytuł – podkreśla Ewa Białas. Wszystkie nasze założenia taktyczne zostały wykonane, bo nie ukrywam, że jechaliśmy tam z trenerem Robertem Gortatem po złoto – przyznaje.

W kategorii do 54 kg, w której walczyła jaworznianka, wystartowały też cztery inne pięściarki. Nasza mistrzyni stoczyła dwie walki i, jak podkreśla, przeciwniczki były wymagające.

Podczas gdy pierwsza walka z zawodniczką z Kielc była ładna taktycznie, to poziom drugiej był o wiele niższy. Rywalka była nastawiona na szarpaninę i aby wygrać, musiałam dostosować się do jej stylu – opisuje pani Ewa.

Nasza pięściarka zamierzała jeszcze w tym roku wziąć udział w mistrzostwach Polski seniorów w listopadzie, ale wszystko wskazuje na to, że te zawody się nie odbędą.

Jaworznianka swoją przygodę z boksem zaczęła w 2013 roku w wieku 16 lat. Zakończyła wtedy treningi siatkarskie i szukała nowej dyscypliny, którą mogłaby trenować. W tym czasie jej brat, Konrad, szlifował pięściarskie umiejętności pod okiem Roberta Gortata. Trener zaprosił na zajęcia również Ewę.

Już po trzech tygodniach wzięłam udział w pierwszej walce i poległam. Ale w kolejnych pojedynkach pokazałam swój charakter – uśmiecha się sports-menka.

Oprócz trzech tytułów młodzieżowej mistrzyni w boksie, rok w rok przywoziła z mistrzostw również srebrne i brązowe medale. Wielkie sukcesy odniosła w 2015 roku, gdy zdobyła tytuł mistrza Polski juniorów i wywalczyła brąz na mistrzostwach Europy juniorek. Jak przyznaje, czuje się spełniona sportowo.

W przyszłym roku jaworznianka chce skupić się na pracy zawodowej. Studiuje prawo na Uniwersytecie Śląskim i pisze pracę magisterską. Zamierza startować na aplikację prokuratorską.

Jest też absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym.

Mimo wielu obowiązków nadal będzie prowadzić treningi w Akademii Boksu Roberta Gortata dla najmłodszych adeptów pięściarstwa.

Szkolę dzieci w wieku 6-9 lat. To zajęcie sprawia mi wielką przyjemność – zaznacza.

Warto dodać, że panią Ewę można było zobaczyć przed dwoma laty również w serialach paradokumentalnych. Występowała w epizodach w “Szkole” i “Szpitalu”. Obecnie nie planuje ponownego pojawienia się przed kamerą.

Tekst: AZ-H