Finałowa gala XXIII Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Literackiego “O Złote Pióro Prezydenta
Jaworzna” odbyła się 14 czerwca, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej. W tym roku najwięcej nagród
zgarnęli młodzi literaci z Jaworzna

Świętujemy 23 już edycję konkursu, który cieszy się zasłużoną sławą wśród miłośników literatury. Poprzez konkurs pragniemy promować ideę ucząca wartościowania prób literackich, rozpiętości wyobraźni i emocji, dostrzegania możliwości językowych i potencjału twórczego, tkwiącego w każdym człowieku – wyjaśnia Monika Rejdych, dyrektor MBP.

Tradycyjnie już fundatorem nagród w konkursie literackim był Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, który
uczestniczył w uroczystej gali.

Wierzę, że najpiękniejsze teksty literackie jeszcze nie powstały i życzę wam tego, żeby to były teksty waszego autorstwa – mówił do uczestników konkursu prezydent naszego miasta.

Jak co roku prace nadesłane na jaworznicki konkurs oceniało profesjonalne jury. Zadanie nie było łatwe, bo poziom artystyczny nadesłanych tekstów był wysoki.

Młodzi twórcy pokazali młodzieńczy zapał, ambicję, wrażliwość i umiejętność dostrzegania tego, co dla innych pozostaje niewidoczne. Zmieniła się tematyka utworów. Sporo miejsca poświęcono nowym technologiom. Twórcy zadają sobie pytania, czym człowiek płaci za tego typu udogodnienia i odpowiadają, że cena jest wysoka. To czas i brak bliskości z drugim człowiekiem. W tym wygodnym świecie człowiek czuje się samotny -podsumowuje Barbara Chuderska, jedna z jurorek konkursu.

Prace oceniano, uwzględniając wiek twórców. Osobno oceniano teksty prozatorskie i poetyckie.

W kategorii proza, szkoły podstawowe klasy I – VI miejsce pierwsze przyznano Mai Drobniak z SP 15 w Jaworznie, a w kategorii poezja najwyższe miejsce na podium zajęła Alicja Morgała z SP 7 w Jaworznie. W kategorii proza, klasy VII – VIII oraz gimnazja najwyżej oceniono utwór, którego autorem jest Jakub Nęcka z SP w Rudawie, a w kategorii poezja pierwsze miejsce wywalczyła Kinga Kaszuba z SP 11 w Jaworznie.

W kategorii proza, szkoły ponadgimnazjalne, pierwsze miejsce zajął Piotr Wyrobiec, uczeń Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach. Najlepszy utwór poetycki w tej kategorii wiekowej napisała Matylda Szpindor z I LO w Jaworznie.