Życzenia, kolędy, pyszne wigilijne potrawy i świąteczne upominki. Tak wyglądały spotkania opłatkowe mieszkańców naszego miasta, które odbyły się przed świętami Bożego Narodzenia.

Miłą niespodziankę sprawił jaworznickim seniorom premier Mateusz Morawiecki, który 20 grudnia wieczorem zawitał do Jaworzna i spotkał się z nimi w Domu Dziennego Pobytu Senior +60 w Szczakowej prowadzonym przez stowarzyszenie “Nasza Przystań”. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich: wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz jego zastępca Monika Bryl i radny Maciej Stanek.

Premier złożył seniorom życzenia rodzinnych świąt, nadziei i podziękował im za przechowanie wartości, wiary i kultury przez czasy komuny, za wychowanie następnego pokolenia. Potem usiadł z nimi przy stoliku i oddał się swobodnym rozmowom, robił sobie z nimi zdjęcia.

Nasi seniorzy czuli się bardzo dobrze w jego towarzystwie, dla niektórych było to ważne i emocjonujące wydarzenie – uścisnąć rękę premiera, porozmawiać z nim – powiedział Łukasz Michael, wiceprezes stowarzyszenia “Nasz Przystań”.

Wśród seniorów i gości panowała rodzinna, luźna, prawdziwie świąteczna atmosfera – również dzięki występom dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Szczakowej, Hani Stępniewskiej oraz zespołowi Jawor, którzy umilali czas kolędami i pastorałkami, zapraszając do wspólnego śpiewania. Premier miał też okazję wysłuchać kilku wierszy Alicji Dudek, które czytała osobiście szanowna seniorka. Przedświąteczne spotkanie trwało ponad godzinę.

Ważnym wydarzeniem był też Opłatek Maltański (inicjatorką corocznych spotkań jest Monika Bryl). W tym roku zostali zaproszeni uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego i wychowankowie pieczy zastępczej. Spotkanie, które odbyło się 18 grudnia w Mega Pizzy w dzielnicy Stara Huta zorganizowały Związek Polskich Kawalerów Maltańskich i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie. Swoją pomoc zaoferowali też liczni darczyńcy.

W paczkach, które trafiły do naszych gości, znalazły się nie tylko słodycze. Chcieliśmy odpowiedzieć na konkretne potrzeby, dlatego każdy prezent jest inny – zaznacza Czesław Smalcerz, dyrektor jaworznickiego MOPS-u. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawowali ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, i dr Jerzy Baehr, prezydent Związku Polskich Kawaletów Maltańskich.

Jaworznianie uczestniczyli też w rekonstrukcji tradycyjnej jaworznickiej wigilii, która odbyła się w Muzeum Miasta Jaworzna 20 grudnia. Na stołach pojawiły się potrawy przygotowane według dawnych rodzinnych przepisów. Nie zabrakło więc siemieniatki, barszczu z fasolą, kapusty z grochem, sałatki rybnej, śledzi na kapuście, kaszy ze śliwkami, pierogów z kapustą i grzybami, śledzi marynowanych, klusek z makiem, makowca, pierniczków. Nowością był specjalny kwaśny chleb pieczony z gorszego gatunku mąki i połączony z miodem oraz słodkim plackiem. Taki właśnie chleb był formą opłatka. Jak co roku wieczerzę przygotowały i poprowadziły Iwona Brandys oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Narodowej.

Ważnym wydarzeniem była też wigilia uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Odbyła się 20 grudnia, w restauracji Dworek. Zanim zgromadzeni zasiedli do wspólnego posiłku, przełamali się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia. Nie zabrakło też prezentów, które przywiozła ze sobą Maria Materla, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych i radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Pani pełnomocnik wraz z Patrycją Hamerą, przedstawicielką spółki TAURON Wytwarzanie, odwiedziły też mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. 18 grudnia, pensjonariusze dostali ciepłe koce, śnieżne kule i zrobione przez dzieci podczas MegaMocy bożonarodzeniowe kartki. Słodkie upominki otrzymali także pracownicy ośrodka.

Przedstawiciele spółki TAURON Wytwarzanie i jaworzniccy policjanci pospieszyli też z prezentami dla małych pacjentów Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. 20 grudnia zawitali na oddziały pediatrii i chirurgii dziecięcej. Zjawiły się też dobrze znane dzieciom maskotki – Sznupek i Tauronek. Każdy maluch dostał poduszkę w kształcie głowy renifera, termosik i lizaka. Nie zabrakło też balonów napełnionych helem.

A tuż przed Bożym Narodzeniem, 22 grudnia mieszkańcy Jaworzna odebrali od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Jak co roku, przekazanie ognia z Groty Narodzenia Pańskiego
odbyło się na Rynku. Lampiony ze światłem odebrali m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, jego zastępca Monika Bryl, a także radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Tadeuszem Kaczmarkiem. Po ogień przyszli też proboszczowie jaworznickich parafii, a także dyrektorzy szkół i miejskich instytucji.

Tekst: AZ-H, ES