2019 rok to 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki i zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej bieżący rok został ustanowiony rokiem właśnie tego kompozytora. Treść przyjętej uchwały podkreślała różnorodność i melodyczne bogactwo dorobku kompozytorskiego

Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków – można przeczytać w uchwale.

W tak wyjątkowym roku nie sposób było nie zaprosić wykonawców, którzy w piękny sposób odtworzą kompozycje wybitnego Polaka.

Po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, którego w tym roku odbywa się XXIX edycja, ostatni koncert odbędzie się poza terenem Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie-Lipowcu, który to był stałym miejscem występów. Muzycy chętnie włączyli się w jaworznicki projekt “Tydzień Seniora”, dzięki czemu Seniorzy mieli możliwość wysłuchać koncertu arii i pieśni Stanisława Moniuszki.

Młodzi, uzdolnieni wokaliści, którzy w ciągu ostatnich lat odnieśli wiele konkursowych sukcesów, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych, m.in. im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji i im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, wykonali dla Seniorów między innymi takie utwory: Czy powróci? do sł. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Prząśniczka do sł. Jana Czeczota, O mój maleńki z opery Halka, Kto z mych dziewek serce której z arii Straszny dwór i wiele innych wspaniałych kompozycji. Oprócz tego pani Joanna Kotyl, która prowadziła wtorkowy koncert w Młodzieżowym Domu Kultury, zadbała o to, by o każdym utworze powiedzieć kilka ciekawostek, które wyraźnie wzbudzały zainteresowanie sluchaczy

Dla Seniorów wystąpili:

Justyna Bujak – sopran
Katarzyna Ćwiek – mezzosopran
Patryk Wyborski – baryton
Mirella Malorny-Konopka – fortepian
Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu

tauron-logoGłównym Partnerem wydarzenia jest Tauron Polska Energia S.A.