“Sowa” to nowy singiel duetu stworzonego przez jaworzniankę, Mirkę Szawińską i warszawską artystkę, Jagodę Uniewicz. Panie świetnie znane są jaworznickiej publiczności, bo wspólnie występowały już wcześniej m.in. w ramach projektu Mirka Szawińska Band.

Jednak to singiel “Sowa” uważają za swój prawdziwy i dojrzały debiut, i od niego liczą oficjalne istnienie duetu Mirka Szawińska & Jagoda Uniewicz. Nowy singiel swoją premierę miał w warszawskim Radiu Wnet. Utworu posłuchać można w serwisie You Tube.

Singiel przenosi słuchaczy w pradawne puszcze, czas słowiańskich obrzędów i tajemniczych rytuałów, które odpędzają zły los.

Sowa to śmierć, która dała nam jeszcze czas – mówi tajemniczo Mirka Szawińska.

Artystki zdradzają, że utwór powstał już wcześniej, ale właśnie teraz jest najbardziej aktualny.

Napisałyśmy go rok temu, ale tak naprawdę stał się aktualny podczas pandemii. Utwór opowiada o lęku przed czymś nagłym, czymś strasznym i o uldze, jaką czujemy, kiedy uda nam się tego uniknąć – wyjaśnia Jagoda Uniewicz.

Na przykładzie “Sowy” słychać, że obie panie świetnie się uzupełniają. Mirka odpowiada za tekst i melodię, a Jagoda za harmonię głosów. Jak same mówią, swoje brzmienie zawdzięczają intensywnym treningom pod kierunkiem Macieja Szulca. Folkowe brzmienie głosów uzupełniają instrumenty elektroniczne, które nadają całości intrygujący, ambientowy charakter. Nagranie materiału w warszawskim studiu realizował Arkadiusz Kopera, a za produkcję odpowiada Live Art Records.

Mirka Szawińska mieszka w Jaworznie, jest autorką tekstów piosenek. Pisała je dla Ewy Farnej, Czerwonego Tulipana i Magdaleny Kumorek. Zawodowo zajmuje się też pisaniem scenariuszy. Na swoim koncie ma kilka seriali, musicali oraz sztuk teatralnych. Po wielu latach powróciła do śpiewania. Pod okiem trenera wokalnego Macieja Szulca i specjalisty od marketingu Jerzego Bryczka ukończyła właśnie program Live Art 360, którego celem jest przygotowanie artysty do pracy na rynku muzycznym.

Jagoda pochodzi z Poznania, ale mieszka w Warszawie, gdzie jest trenerką wokalną. Ona również jest absolwentką programu Live Art 360. Jako wiolonczelistka grała m.in. z Markiem Piekarczykiem, zespołem Varius Manx i Kapelą z Orliczka. Występowała też z Mirką Szawińską w ramach projektu Mirka Szawińska Band, a zespół koncertował w Jaworznie podczas XXXVII Dni Muzyki Jeunesses Musicales.

Tekst: GD