W Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, który w tym roku przebiegał pod hasłem “Cukrzyca – chroń swoją rodzinę”, Klub MCKiS “Wega” zaprosił na akcję informacyjno-edukacyjną. Była to kontynuacja prowadzonego na przestrzeni całego roku cyklu o zdrowiu.

Przygotowana została wystawa zawierająca materiały w formie pisemnej, infografiki, czasopisma i publikacje książkowe. Rozdawano ulotki. Namawiano do zbadania poziomu glukozy we krwi. Wykonywano test obciążenia, badający stopień ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Okazało się, że wiele osób spośród bywalców klubu ma w swojej rodzinie cukrzyków. Młodzi ludzie dowiedzieli się, iż otyłość, stres, brak ruchu, obciążenie genetyczne i spożywanie wysokokalorycznych posiłków zwiększa niebezpieczeństwo zapadnięcia na tę nieuleczalną chorobę. Gdy jest nieleczona stopniowo wyniszcza organizm. Powoduje uszkodzenie wzroku, niewydolność nerek, powikłania sercowo-naczyniowe (zawały, udary). Jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować.

Liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z cukrzycą prawie 3 mln osób, z czego jedna trzecia nie jest świadoma swojej choroby.

Przedsięwzięcie służyło zwiększeniu świadomości społecznej na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą oraz promowaniu właściwych działań profilaktycznych. W akcji wykorzystano materiały udostępnione przez: Katarzynę Domagałę z Działu Oświaty Zdrowotnej i Katarzynę Drej z Działu Higieny Dzieci i Młodzieży Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie oraz Annę Serwatkę – kierownika Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach.

Tekst: Wanda Ciołczyk

dzień-walki-z-cukrzycą