“Ponieważ żyli prawem wilka,
Historia o nich głucho milczy…”
~ Zbigniew Herbert, “Wilki”

2 marca w Klubie “Wega” zainaugurowana została wystawa “Niezłomni”, która powstała z okazji Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Ekspozycja poświęcona jest pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

W pierwszym tygodniu trwania wystawy młodsi i starsi sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując quiz historyczny. Odpowiedzi na zadawane przez dzieci i młodzież pytania można było odnaleźć, oglądając zgromadzone publikacje, materiały piśmiennicze, zdjęcia i grafiki. W ten sposób odwiedzający klub utrwalali w pamięci nazwiska bohaterów i ich niezłomne postawy. Dowiadywali się kim byli: Danuta Siedzikówna “Inka”, rotmistrz Witold Pilecki “Druh” czy generał August Fieldorf “Nil” i dlaczego należy im się cześć. “Niezłomni ludzie o stalowej woli”- to jedno z określeń, które przypadło im do gustu.

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone 1 marca, ustanowione w 2011 roku, w hołdzie poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym żołnierzom drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Wystawę upamiętniającą żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i nieodległość Polski będzie można oglądać do 16 marca.