Niezwykły, patriotyczny koncert odbędzie się w sobotę, 29 lutego, w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Występ rapera Tadka Polkowskiego uświetni finałową galę V Wojewódzkiego Konkursu “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Cykl wydarzeń, które mają upamiętniać heroiczną walkę Żołnierzy Niezłomnych, organizuje co roku Jadwiga Wiśniewska, europosłanka. To przedsięwzięcie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca. Wojewódzki konkurs organizowany jest po raz piąty i cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi.

To szczególny projekt patriotyczny, którego owocem jest 878 prac młodych ludzi, którzy udowadniają, że nawet najlepiej przygotowane kłamstwo, nie jest w stanie zniszczyć prawdy o heroicznej walce niezłomnych bohaterów – podkreśla Jadwiga Wiśniewska. Spotkajmy się w Jaworznie i wspólnie dajmy świadectwo pamięci o tych, którzy do końca pozostali wierni złożonej przysiędze. W godzinie próby nie podnieśli rąk do góry, nie prosili o łaskę. Zapłacili za bezgraniczną miłość do wolnej Polski najwyższą cenę – dodaje.

Uroczysta gala rozpocznie się o godzinie 16. To właśnie wtedy laureaci najlepszych prac oraz ich nauczyciele i opiekunowie odbiorą z rąk europosłanki nagrody. Zwycięzcy pojadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a finaliści otrzymają nagrody rzeczowe. Będzie też okazja, by obejrzeć nagrodzone prace. Następnie na scenie pojawi się raper Tadek, syn Jana Polkowskiego, poety i opozycjonisty z czasów komunizmu i działacza Solidarności.

W Jaworznie wystąpi przedstawiciel młodego pokolenia, raper Tadek Polkowski, na którego twórczość silny wpływ wywarła historia Żołnierzy Wyklętych – Danuty Siedzikówny, pseudonim Inka, rotmistrza Witolda Pileckiego czy generała Augusta Fieldorfa Nila. Jego piosenki mają miliony wyświetleń w Internecie, a w Jaworznie będziemy mieli okazję usłyszeć je na żywo – zachęca Jadwiga Wiśniewska.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Tekst: GD