Mają na swoim koncie setki kilometrów. Niestraszne im skwar, deszcz czy śnieg. Wędrują wiosną i latem, jesienią i zimą. Grupa Nord Walkers, działająca przy Klubie MCKiS Niko w Byczynie, świętowała niedawno swój mały jubileusz. Byczyńscy chodziarze maszerują ramię w ramię już od pięciu lat.

Nie przesadzę, jeśli powiem, że nordic walking uratował mi życie. Groziło mi wszczepienie rozrusznika. Dzięki wędrówkom z kijkami dziś czuję się świetnie, bo dużo się ruszam i często przebywam na świeżym powietrzu. Dzięki temu mój puls się unormował, a mój kardiolog przyznał, że zabieg nie jest mi już potrzebny – przyznaje Maria Gomułczyńska. Najpierw wzięłam udział w rajdzie charytatywnym dla hospicjum. Później zapisałam się na zajęcia w klubie Niko – wspomina.

Pani Maria chodzi z kijkami nie tylko rekreacyjnie. Bierze też udział w rozmaitych imprezach. Ma na swoim koncie liczne medale, a nawet puchar, zdobyty podczas zeszłorocznego marszu nordic walking w Chrzanowie. Podobne pamiątki z rajdów mają też inni członkowie Nord Walkers.

Cieszy mnie to, że w naszej grupie trenują mieszkańcy różnych, nawet tych odleglejszych dzielnic Jaworzna. Jesteśmy zgrani i motywujemy się nawzajem – zaznacza Kinga Jończyk, instruktorka z klubu Niko.

To ona założyła Nord Walkers i nauczyła członków grupy techniki chodzenia z kijkami.

Trenują z nami dzieci i dorośli, wśród których nie brakuje seniorów. W spacerach biorą udział nawet kobiety w ciąży. Niektórzy chodzą też rodzinnie. W naszej grupie jest pani, która zachęciła do nordic walkingu swoją córkę i swoją wnuczkę. Maszeruje z nimi też ich pies – uśmiecha się pani Kinga.

Chodziarze z byczyńskiej grupy w ciągu pięciu lat przemierzyli nie tylko jaworznickie trasy. Maszerowali także do sąsiednich miejscowości, jak Chrzanów czy Libiąż. Odwiedzili Pszczynę, Goczałkowice, Beskidy. Razem z klubem Niko zorganizowali wiele sportowych imprez i akcji charytatywnych, takich jak m.in. marsz mikołajkowy, marsz w spódnicy z okazji Dnia Kobiet czy cztery edycje Wakacyjnego Rajdu Nordic Walking, połączonego z kwestami ma szczytne cele. W minione wakacje prowadzili Letnią Akademię Nordic Walkingu z Decathlonem Jaworzno. Ciekawym projektem był też Art Walking, czyli połączenie sportu ze sztuką. Grupa uczestniczy również w rajdach ogólnomiejskich i w imprezach z kijkami w innych dzielnicach Jaworzna.

Walkersi czekają na nowych członków. Zajęcia odbywają się w Niko we wtorki o godz. 17.30.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska