Letnia laba już na półmetku, a lato w mieście nie traci impetu. Młodzi jaworznianie nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych propozycji. Oprócz ofert  Miejskiego Centrum Kultury i Sportu (migawki z naszych klubów poniżej) wiele ciekawych propozycji mają inne miejskie instytucje.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej lipiec upływa pod znakiem podróżowania po świecie.

Każdy tydzień poświęciliśmy innemu kontynentowi. Dzieci poznawały zwyczaje, kulturę, piękne miejsca. Były filmy i bajki związane z poszczególnymi kontynentami lub państwami, na zajęciach plastycznych wykonaliśmy na przykład afrykańską maskę czy włoską pizzę, niestety, tylko kartonową, ale prezentowała się świetnie – śmieje się Marta Chmielewska z MBP.

W sierpniu bibliotekarze zapraszają dzieci wraz z opiekunami. W programie m.in. wspólne oglądanie filmów i bajek, gry w planszówki oraz zabawy z magicznym dywanem i X-boxem.

Pracownicy Muzeum Miasta Jaworzna też mają swoją wakacyjną receptę. Np. na Rynku dzieci projektowały gorsety.

Z zadaniem poradziły sobie doskonale. Musiały szybko nauczyć się, co to znaczy lustrzane odbicie, bo zdobienia na przodzie gorsetu muszą być symetryczne. Efekty były zachwycające – ocenia Iwona Brandys, historyk sztuki z muzeum.

W sierpniu dzieci będą w podobny sposób zdobić skrzynię posagową. Poza tym w muzeum można wziąć udział w warsztatach z fechtunku i wykonać budowlę z klocków maple.

Sporo dzieje się też w Jeleniu. W ramach akcji “Lato z Archetti” młodzi jaworznianie uczestniczą w warsztatach teatralnych i tańca nowoczesnego, łowią ryby w Grajdołku, malują i jeżdżą na wycieczki.

Natomiast harcerze z Jaworzna już od blisko dwóch tygodni wypoczywają w Orzyszu na Mazurach, gdzie korzystają z bliskości jezior i słońca. Kolejna grupa wyjedzie 28 lipca na obóz harcerski do Lublińca. 2 sierpnia ruszy Wakacyjna Szkoła Boksu. Na treningi zaprasza JBK “Jawor” Team oraz MCKiS. Zajęcia będą się odbywały w hali MCKiS przy ul. Piłsudskiego 88. Trenować można będzie w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 11 do 13. Organizatorzy obiecują świetną zabawę, dużo ruchu, gimnastyki ogólnorozwojowej, a także i… najwięcej nauki podstaw boksu. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą w czasie wakacji zagrać w siatkówkę oraz piłkę nożną w hali MCKiS (ul. Inwalidów Wojennych 18). Zajęcia z instruktorem dla siatkarzy odbywają się we wtorki i piątki, a dla futbolistów w poniedziałki, środy i czwartki. Uczniowie szkół podstawowych trenują od godz. 11 do 12.30, a starsi od 12.30 do 14.

Klub “Gigant”

zajęcia-ceramiczne

Lipiec upływa pod znakiem wyjść i wyjazdów (do Multikina, agrogospodarstwa, na pływalnię). Były też zajęcia, np. z ceramiki (na zdj.) W sierpniu – wycieczka do parku rozrywki “Twinpigs” i sporo gier oraz zajęć artystycznych i sportowych.

Klub “Szczak”

ciastka-w-szczaku

Klub Szczak. Zajęcia tu prowadzone związane są z rozwojem kreatywności. Jest wiele okazji do tworzenia tego, co podpowiada dzieciom wyobraźnia. Najwięcej frajdy sprawiło najmłodszym samodzielne wypiekanie ciastek. W sierpniu dodatkowe wyjazdy i warsztaty.

Klub “Podłęże”

warsztaty-wokalne

Klub Podłęże. Dzieci chętnie przychodzą tu na warsztaty wokalne “Wakacje z piosenką”. Nie brakuje też gry na instrumentach. W sierpniu warsztaty odbywać się będą w poniedziałki i środy. Będą też zajęcia taneczne, wyjścia do multikina i ZOO oraz różne rozgrywki i gry.

Dom Kultury

wycieczka-z-domu-kultury

Główną atrakcją lipca była wycieczka do EtnoJury w Żarkach Letnisko, gdzie dzieci świetnie się bawiły m.in. tworząc kolorowe zawieszki. W sierpniu – odwiedziny krakowskiego Klockolandu i Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.

Klub “Strażak”

taniec-owadów-w-strażaku

Podczas warsztatów “Taniec owadów” dzieci poznały wiele ciekawostek na temat tych niezwykłych stworzeń. W lipcu były też na kręgielni. Klub zaprasza na wieńczącą wakacyjną labę zabawę dyskotekową, którą zaplanowano na 29 sierpnia.

Klub “Niko”

wycieczka-na-stadion-śląski

Po tygodniu integracyjnym i książkowym był tydzień sportowy. W jego ramach, dzieci były na basenie i odwiedziły Stadion Śląski. Na sierpień zaplanowano tydzień z naturą i tydzień ze sztuką oraz wycieczki, plenery plastyczne, warsztaty origami, zabawy teatralne i wyjazd do Multikina.

Tekst: GD, MK