Warsztaty plastyczne, prezentacja najciekawszych gier planszowych, porady dotyczące przeróbek krawieckich, ludowe piosenki. A to wszystko przez internet. Pracownicy Miejskiego Centrum Kultury i Sportu nawet w czasie pandemii chcą być w stałym kontakcie z mieszkańcami Jaworzna i na facebookowym profilu MCKiS-u “prowadzą” liczne zajęcia, publikują filmiki, dodają zdjęcia i podpowiadają, jak ciekawie spędzić wolny czas. Dzięki temu jaworznianie, bez wychodzenia z domu, “uczestniczą” w różnych warsztatach, a nawet biorą udział w zajęciach transmitowanych na żywo, jak np. lekcje angielskiego.

Do najnowszych propozycji należy m.in. filmowy cykl “Graj z MCKiS”. Jego autorami są Agata i Radosław Kałużowie, którzy wiedzę o planszówkach mają w jednym palcu. Co tydzień opowiadają internautom o ciekawych grach o różnej tematyce.

Posiadamy z mężem sporą kolekcję tytułów i jako harcerze prowadzimy cotygodniowe spotkania harcerskiego klubu gier planszowych. W czasie epidemii postanowiliśmy swoją pasją podzielić się również z innymi – wyjaśnia pani Agata.

Do tej pory omówili już takie planszówki, jak “Takenoko” i “Kociaki Łobuziaki”.

Skupiliśmy się na grach familijnych i tych, które są ukierunkowane na dzieci młodsze. Natomiast w kolejnym odcinku planujemy opowiedzieć o tytułach dwuosobowych – informuje Agata.

Ciekawe propozycje na spędzenie wolnego czasu ma też np. Kinga Jończyk z Klubu MCKiS “Niko”. Instruktorka prowadzi na Facebooku kilka cykli.

Jeden z nich nosi tytuł “Nowe życie przedmiotów – inspiracje decoupage”, w którym oprócz tajników warsztatu podpowiadam, jak wykorzystać materiały i przedmioty dostępne w domowym zaciszu. To cykl skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych – podkreśla. Kolejna moja propozycja nosi tytuł “Mały Artysta w domu”. W ramach tego cyklu pokazuję przedszkolakom i uczniom klas 1-3 szkół podstawowych pomysły na różne prace plastyczne, np. o wiosennej czy świątecznej tematyce. Mam też pomysł na kolejne przedsięwzięcie pn. “Akwarelowe love”. Chcę pokazać internautom, jak można wykorzystać farby akwarelowe w ćwiczeniach, pracach i zabawach – wyjaśnia instruktorka. Pani Kinga zachęca też do ćwiczeń z kijami do nordic walkingu.

Z kolei Gabriela Bochenek-Gałecka z Klubu MCKiS “Gigant” zaproponowała internautom udział w warsztatach plastycznych. Swoje pomysły przedstawiła w formie instruktażowych fotografii, na których uczestnicy “zajęć” mogą zobaczyć poszczególne etapy jej pracy i ostateczny rezultat.

Wśród moich propozycji jest np. przygotowanie wiosennej ramki, do czego można wykorzystać kolorowe guziki. Chcę też pokazać internautom, jak ze szklanej butelki zrobić ładny wazonik. Pomysłów jest sporo i zachęcam wszystkich do korzystania z moich propozycji. W taki sposób można fajnie spędzić czas ze swoimi dziećmi – podkreśla.

To nie są jedyne propozycje, które internauci mogą znaleźć na profilu MCKiS-u. Na przykład ceramiczne cuda prezentuje jaworznianom Małgorzata Wosik z Klubu Niko MCKiS, z kolei Ewelina Karweta z Klubu MCKiS “Pod Skałką” prowadzi cykle zajęć “Kreatywna zabawa z mapką dla dzieci” i “Warsztaty w paru krokach”. Jest też propozycja dla osób lubiących szyć. Ciekawe przeróbki krawieckie prezentuje Agata Woszczyna z DK Szczakowa. Internauci mogli już zobaczyć jej pomysł, jak odnowić stary, biały podkoszulek. Instruktorka pomalowała koszulkę farbami akrylowymi. Wyszło naprawdę stylowo! A w najbliższym odcinku pokaże z kolei, jak zrobić spodenki na lato. Będą potrzebne do tego stare jeansy. Pani Agata przygotowała też instruktaż szycia maseczek. Dzięki temu każdy może uszyć taką maskę w swoim domu, dla siebie czy dla bliskich.

Na Faceeboku jest też propozycja dla tych, którzy lubią śpiewać. Co prawda, zespoły śpiewacze, działające przy MCKiS-ie z powodu pandemii mają przerwę w występach, ale piosenki z ich repertuaru śpiewa w specjalnie kręconych krótkich filmikach instruktorka Anna Jachimczyk, która na co dzień prowadzi trzy takie ludowe grupy. Jak na razie, w jej wykonaniu jaworznianie mogą posłuchać utworów, śpiewanych zwykle przez “Ciężkowianki” i “Jaworznianki”. Pani Anna śpiewa i gra na akordeonie.

Swoje warsztaty prowadzą też na Facebooku pozostali instruktorzy MCKiS-u. Po więcej inspiracji zapraszamy więc na facebookowy profil Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Pracownicy MCKiS-u podkreślają, że odzew na ich propozycje jest naprawdę spory. Co ciekawe, jaworznianie nie tylko przyglądają się pracom instruktorów, ale również sami przesyłają zdjęcia, na których prezentują swoje dzieła, wykonane własnoręcznie lub przez ich pociechy.

Z propozycji instruktorów korzysta np. Magdalena Dubiel-Matyniak, która jeszcze przed pandemią przychodziła na zajęcia do klubu “Niko”, gdzie poznawała tajniki decoupage’u czy quillingu. Teraz zajmuje się tym w domu, także z dziećmi.

Nie chcę marnować czasu w sytuacji pandemii, zawsze szukam zajęcia. To, co przygotuję, często znajduje miejsce w moim domu, czasami jest prezentem dla kogoś bliskiego. Jest to więc podwójna korzyść – podkreśla.

Tekst: Anna Zielonka-Hałczyńska